Yüksek tansiyon ve beslenme tercihi: Vegan, Vejeteryan, Et Yiyen

0
3258

Hangi beslenme biçimi bizi yüksek tansiyon hastası yapar?

Tahminleri alalım lütfen.
Bu konuda araştırma yapmadan önce benim fikrim et yiyenlerde açık ara tansiyon problemi olacağı yönündeydi.

2000 li yılların başında 20 ile 80 yaşları arasında yapılmış 10 bin kadın erkek çocuk denekten fazla gözlemlere dayanarak yapılan büyük ve küçük tansiyon ölçümlerinde;

Et yemeyenler özellikle veganlar daha az tansiyona sahip olduğunu gösterdi.

Her grupta vegan, vejeteryan ve et yiyenlerin arasında tansiyonu yüksek hastalar var. Yani sadece vegan olarak tansiyon yüksekliğinden kaçamıyorsunuz. Fakat vegan ve vejeteryan içindeki yüksek tansiyon hasta sayısı et yiyenlere göre çok daha az. Araştırmada biraz daha detaya inilmiş. Tansiyon yüksekliğine sahip olan vegan, vejeteryan ve et yiyenlerin ortak özelliklerine bakılmış. Kilo problemi !!!

Vegan beslenen kişilerin tansiyonunun daha az olmasının yanında vücut kitle indeksi daha normal. Yani vegan beslenme tercih eden kişilerin et yiyenlere göre kilo problemi daha az. Zayıflar. Bu yüzden rahatlıkla söyleyebilirim ki yüksek tansiyon hastalığının en önemli sebeplerinden biri fazla kilolar. Et sevin ya da sevmeyin yüksek tansiyondan kaçınmak için ince kalmak çok önemli.

Niye et yiyen insanlar veganlara ve vejeteryanlara göre daha fazla kilolular?

– İlk söyleyebileceğim 100 gr sebze ile 100 gr etin kalorisi aynı değil.
– İkinci söyleyebileceğim şey eti yalnız başına yemiyoruz. Ya lavaş ya da ekmekle tüketiyoruz. Pilavda olmazsa olmazlardan. Özetle proteinin yanında karbonhidrat alıyoruz. Bu da daha fazla kalori almamız sebep oluyor. Hele işlenmiş gıdalar beyaz ekmek yada beyaz pirinç daha çok kalori içeriyor..
– Ayrıca proteinle birlikte alkol tüketimi de oluyor.
– Sonrasında baklava. Ufffff …

Eğer kilonuzu kontrol edebiliyorsanız et yiyen ya da vegansanız olmanız tansiyon yüksekliği için belki nüans ama kesinlikle ana faktör değil. Tansiyonu dengede tutabilmek için ilk şart kilonuzu dengede tutabilmek. Vücut kitle indeksi bu konuda son sözü söylüyor. Vücut kitle endeksinde çıkan değer 29,5′ nin altında olmalı

Yüksek tansiyon nasıl düşürülür diye düşünüyorsanız ZAYIFLAYIN.

Vücut Kitle İndeksi

Vücut kitle indeksi (VKİ), vücut kütlesinin (kg), uzunluğunun metre cinsinden karesine bölünmesiyle hesaplanır. İdeal ağırlık ise ulaşılmak istenen VKİ’nin, boy uzunluğunun karesi ile çarpılmasıyla elde edilir.

Vücut Kitle İndeksi (VKİ) = Vücut Ağırlığı (kg.) / Boy uzunluğunun karesi (m.) bu eşitlikte çıkan değerin yorumlaması aşağıdaki gibidir.

18,5’in altı Zayıf
19-24,9 Sağlıklı kilo
25-29,9 Kilolu
30’un Obez

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here