Yüksek tansiyon nedir? Neden yükselir?

1
5322

Bu videoyu seyrederken yüksek tansiyon nedir ve neden yükselir sorularına kısa cevaplar bulacaksınız. Diğer yandan birkaç önemli bilginin altını çizmek istiyorum. Yüksek tansiyon hastalığı düzenli tansiyon ölçümü yapılmadıkça genelde farkına varılmaz. Yüksek tansiyon hayati organlarda hasara yol açmaya başlayınca belirtileri hissedilmeye başlanır. Lütfen sağlıklı tansiyona sahipseniz en az 6 ayda bir tansiyon ölçümü yaptırın. Unutmayın eczaneler ücretsiz  tansiyon ölçümü yapıyorlar. Diğer yandan  büyük tansiyonuz 180 mm Hg ve ya küçük tansiyonunuz 120 mm Hg basıncın üzerine çıkmışsa yüksek tansiyon krizlerinde ilk yardım ve  30 sn de 6 derin nefes alma tekniği ile düşürmeye çalışın. Tansiyon ilacı kullanıyorsanız hemen alın ve ambulansı arayıp acil hastaneye gidiniz.

Video: Yüksek tansiyon nedir? Neden yükselir?

Güzel bir sonbahar akşamı …Güneş batıyor.

Köpek sonunda havlamayı bıraktı.
Hayat güzel.Ama içeride, patlamak üzere olan büyük sorun var
Ve Emma’nın hiçbir fikri yok.
Her ne kadar iyi hissetse de, babası gibi, Emma’da 
ABD’de yüksek tansiyon veya hipertansiyon ile yaşayan 67 milyon yetişkinden biri.
Tıpkı evdeki sorunlu radyatör gibi, Emma’nın kalbi işi bitirmek için fazla mesai yapmak zorunda.
Bir bakalım…

Kalp bedenimizin pompasıdır.Kanı bir dizi boru sistemiyle yani kan damarları ile vücutta dolaştırıyor. Sigara, yüksek kolesterol, diyabet, şişmanlık, fiziksel hareketsizlik, aile genetiği ve artan yaş her türlü kan damarını, bu boruları, daha az esnek hale getirir.
Kalbimizin kanı sıkı, daraltılmış damarlardan pompalamak zorunda kalması kan basıncımızı yükseltir.Kan, damarlarımıza çok yüksek basınç uygulamaya başladığı zaman yaşamı tehdit eden sağlık sorunları ortaya çıkabilir.
Bunlar böbrek hastalığı, kalp hastalığı, inme, hatta kalp krizi.

Çok geç olmadan Emma bu yüksek tansiyonunu düşürebilecek mi?

Videonun ikinci bölümünü olan yüksek tansiyon tedavisi bölümüne yüksek tansiyon tedavisi adlı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Yüksek tansiyon nedir? Kısa cevabı verirsek dinlenme sırasında tansiyon ölçümü sonrası eğer tansiyon değerleriniz 120/80 mm Hg basıncından yukarıda ise tansiyonuz yükselmiş demektir.

 

Bu videoyu Türkçe alt yazısı ile nasıl seyrederim?

Videonun üzerine gelin . Sağ alttaki beliren ayarlar sekmesine tıklayın. Sonra Ayarlar/Otomatik_Çevir/Türkçe

Kaynak:

Centers for Disease Control and Prevention. CDC twenty four seven. Saving Lives, Protecting People

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here