Tansiyonu ne düşürür

2
13992
Tansiyonu ne düşürür Hayatın dengesini sağlamak için egzersiz yoga ve beslenme

Tansiyonu ne düşürür?

Tansiyonu ne düşürür sorusunun cevabı ile hayat kalitemizi yukarı çekebilir, beklenmedik tansiyon problemleri için önlem alabilir hatta tansiyon problemi konusunda yardıma ihtiyacı olanların hayatını kurtulmasını sağlayabileceği için bu soruya sıkı ve kapsamlı bir cevap vermeliyiz. Birkaç tanımdan sonra detaylara geçelim.

Tansiyon düşmesi ne demek?
Tansiyon düşmesini damarlarımızdaki kan basıncının azalması yada azaltılması olarak tanımlayabiliriz.

Tansiyonu kim kontrol ediyor?
Tansiyonu düşürme ya da yükseltme bizim kontrolümüzde değil. Otonom sinir sistemimiz vücuttaki verileri topluyor ve tansiyonun yükselip alçalmasına karar veriyor. Bazen diyorum ki zihin yoluyla ara sıra büyük ve küçük tansiyonu kontrol edebilseydik nasıl olurdu? Otonom sinir sistemi ve tansiyon arasındaki ilişkiyi Sinirimi bozma, tansiyonumu yükseltme yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Tansiyonu ne düşürür sorusunu iki durumda sorarız.

*Yüksek tansiyonumuzu düşürmek istediğimizde, yani çıkan tansiyonu ne düşürür?

Evde uygulayabileceğimiz tansiyon düşürücü PRATİK ÇÖZÜMLER

Tansiyonu-ne-dusurur-ilik-dus
Tansiyonu-ne-dusurur-ilik-dus
 • Ilık bir duş alın. Sıcak duş kan damarlarınızı genişletir ve tansiyonunuzun düşmesine yardımcı olur.
 • Derin nefes alın. 30 saniyede sadece 6 derin nefesle tansiyonunuzu düşürün adlı yazımızı okuyunuz.
 • Uzanın. Ayakta durduğunuzda kalbin kanı pompalaması için daha fazla güç kullanması gerekir. Bu da tansiyonu arttırır.

Yüksek tansiyona iyi gelen | BİTKİLER VE MEYVELER

Domates, patates, sarımsak, kekik, avokado, ceviz, kivi, muz  yüksek tansiyon hastalarının tercih ettiği bitki ve meyvelerdir. İçinde bulunduğu bazı kimyasallar damarları gevşetirken bazı bitki ve meyveler potasyum bakımından zengin içeriği ile tansiyonu düşürmekte.

Tansiyonu ne düşürür | ÖZEL KARIŞIMLAR

Yüksek tansiyon hastalarının tercih ettiği ve tansiyonu düşürmekte etkili olduğunu düşündüğü özel karışımlardan da bahsetmeden geçmek olmaz. Halk arasında özellikle limon sarımsak karışımı kan basıncını kontrol altına alındığı söylense de bilimsel araştırmalarda  bu karışım hipertansiyon hastalarda plesibo etkisi yarattığı düşünülmekte. Maydanoz limon karışımı yine denenen karışımlardan.

Tansiyonu düşürmede yardımcımız | BAHARATLAR

Baharatların geneli tansiyonu düşürmekte etkili değildir. Fakat yemekte tansiyon yükselmesinde etkili olan tuzun yerini alması tuz tüketimini önemli miktarda azaltmamızı sağlar. Yemeklerinize tuz koymaktansa baharatla pişirmeyi deneyin.

Kan basıncını düşüren | DİYETLER

Tansiyon düşmesi ve diyet

Aldığımız kilolar kan basıncını arttıran en önemli faktörlerden biridir. Akdeniz diyeti olarak bilinen beslenme tansiyonu sağlıklı düşüren ve kan basıncını dengeleyen bir beslenmedir. Bu diyette  balık ilk plandadır .Kuru yemiş, zeytinyağı, zeytin, peynir, özellikle yeşil yapraklı sebze, düşük şekerli meyve,  bakliyat diyetin temel taşlarını oluşturur.

Tansiyonu düşüren | YEMEKLER

Eğer vücudunuz yüksek tansiyon belirtileri gösteriyorsa yemek yeme alışkanlığımızı gözden geçirmemiz gerekir. Akdeniz mutfağı bizim için en güzel yemek seçimlerindendir. Özellikle ızgara bizim seçmemiz gereken yemek pişirme yöntemidir. Bu sayede fazla yağ akmış olur. Sebze ve salata, bol limonlu ve baharatlı, tuzsuz çorbalar tansiyonun kontrol altında tutulmasına ve düşmesine yardımcıdır.

Hafif yükselmiş tansiyonu düşüren | EGZERSİZLER

Egzersiz ve Tansiyon

Tansiyonu ne düşürür sorusunun bir diğer cevabı egzersizlerdir. Egzersizler uzun vadede tansiyonu düşürücü bir etkisi vardır. Özellikle hafif tansiyonu yükselmiş bireyler için merdiven çıkma egzersizi büyük tansiyonun geri gelmesinde etkilidir. Okuyucuya not: Hipertansiyon hastalarında esneme hareketleri bile doktor tavsiyesi üzerine yapılmalıdır. Lütfen doktorunuza danışın. Ayrıca yükselmiş tansiyonumuzu düşürmek için yapacağımız egzersizin yoğunluğunu seçerken de yaşımıza uygun seçmelisiniz.

Tansiyonu ne düşürür | İLAÇLAR

Eczanelerde birbirinden gelişmiş tansiyon ilaçları mevcut. Bu ilaçlar yüksek tansiyonu farklı yollar ile düşürür. Örneğin idrar çıkarıcı ilaçlar vücutta tuzun atılması için uğraşıyor. Bir diğeri damarları genişleterek kanın daha iyi akmasını sağlıyor. Bazısı vücuttaki kalsiyumu bloklayarak etkisini gösteriyor. Bu ilaçların kullanımı tamamen doktor gözetiminde yapılmalı ve hasta şikayetlerinde hemen bırakılmamalı tansiyon haplarının kullanımına devam edilmelidir.

Tansiyonu düşüren | GIDA TAKVİYELERİ

Magnezyum, omega 3 , vitamin D,  Folik Asit veya Q10 koenzim eksiklikleri tansiyonu yükseltebilir. Bu ürünleri reçetesiz alabiliyor bile olsanız kullanmadan önce mutlaka doktorunuz ile konuşun.

Çıkan tansiyonu düşürme. | KAN BAĞIŞLARI

Kan bağışı, kan vermek artmış olan tansiyonumuzun azalmasına iyi gelir. 65 yaş üstüne kadar kan bağışı yaparak hem yaşam kurtarıp hem de sağlığımızı koruyabiliriz. 65 yaş sonrası kan vermeye devam edebilirsiniz fakat kanınız başka birine verilmiyor.

Yüksek tansiyonu ne düşürür | MEDİTASYON

Tansiyonu ne düşürür? Meditasyon

Meditasyon otonom sinir sistemimizin üzerinde etkilidir. Vücut rahatlar. Kalp debisi düşer ve kan dolaşımı yavaşlar. Yüksek tansiyonu , hipertansiyonu olan kişiler mutlaka denemelidirler.

Yüksek tansiyonu düşüren bir diğer yardımcı metot | MASAJ

Yüksek tansiyona masajın iyi geldiği klinik olarak ispatlanmış. Fakat düşürme etkisi her hasta için farklı. Masaj otonom sistemine etki ediyor ve vücutta rahatlama sağlıyor. Bu sayede damarlar da genişleyip tansiyon düşüyor. Masaj sırasında kullanılan güzel kokulu masaj yağları örneğin yasemin, lavanta, gül esanslı yağlar tansiyonun düşmesine de katkıda bulunuyor.

Diğer yandan çok eski bir metot olan ve tansiyon düşmelerine bire bir iyi geldiği söylenen Çin masajından bahsetmeden olmaz.
Resimde gördüğünüz numaralar bizim masaj yapacağımız noktalar.

Çin masajı

ilk yapacağımız şey 1 ve 2 numaraları arası yani köprücük kemiği ve kulak memesi arasında kalan bölgeye parmak uçları ile çok bastırmadan aşağıdan yukarıya  her iki tarafa da 10’ar kez masaj yapıyoruz.

ikinci yapacağımız şey 3 numaralı alana yani kulak memesinden 1 santim uzağına orta ve işaret parmağımızla birlikte, yönü aşağıdan yukarı doğru yani çeneden burna doğru, çok bastırmadan her iki tarafı aynı anda 1 dakika kadar daireler çizerek ovuyoruz. Tansiyonu ne düşürür sorusunun sorduğumuz 2. durum ise

*Yaşam kalitemizi bozan tansiyon düşmeleri .Yani bazen tansiyonumuz istemediğimiz halde düşer. Bu durumlarda tansiyonu ne düşürür?

Başımız dönmeye gözlerimiz kararmaya başlar sonrasında tüm enerjimizin çekildiğini hissederiz. Bu istenmeyen duygular tansiyonumuzun düşüklüğüne işarettir. Fakat tansiyon ölçümü yapana kadar tansiyonumuzun kesin düştüğünü söylememiz mümkün olmaz. Tansiyonu düşüren belki onlarca sebep var.

Tansiyonu ne düşürür | HASTALIKLAR

 • Alerji : anaphylaxis
  Tansiyonunuz aniden düşüyorsa ciddi bir alerjiniz olabilir. Çoğu alerjide tansiyon düşme eğilimindedir. Bu alerji bir gıdaya, bir ilaca yada tedaviye , böcek sokmalarına veya latekse olabilir. Çok ciddi bir tansiyon düşmesinin yanında kurdeşen, kaşıntı veya boğaz şişmesi yüzünden nefes alamama belirtileri de görebilirsiniz.
 • İltihap: septicemia
  Eğer vücutta oluşmuş iltihap kana karışmışsa septik şoka girebileceğiniz tansiyon düşmesi ile karşılaşabilirsiniz.
 • Kan kaybı: Eğer bir yerden düştünüz ya da size bir araç çarptı ve görünüşte bir yeriniz de kan yok fakat tansiyonunuz düşmeye başladı. Mutlaka bir iç kanamanız vardır ve zaman kaybetmeden hastaneye gidiniz.
 • Susuzluk: Eğer vücudunuz aldığınız sudan fazlasını kaybederse tansiyonunuz yine düşer. Kusma ateş ishal çok yorucu egzersiz ya da idrar söktürücüler vücudun susuz kalmasını sağlayabilirler.
 • Endokrin : Eğer tiroid bezinizde bir problem varsa yine tansiyonunuz ciddi düşebilir. Paratiroid (Parathyroid), adrenal yetersizliği (Addison hastalığı ), düşük kan şekeri (hypoglycemia) ve bazı durumlarda diyabet tansiyonunuzu çok hızlı düşürebilir.
 • Kalp hastalıkları: Kalp kapakçığındaki problem, kalp yetmezliği tansiyon düşüklüğüne sebep olur.

Tansiyonu düşüren | DÜŞÜNCE KALIPLARI

Hayatımızı düşüncelerimiz şekillendirir desek yanlış olmaz. Düşüncelerimiz kararlara dönüşür ve sonra eylemlere. Fakat düşünceler bizi hasta da edebilir. Louise L. Hay’ın Hastalıkların Zihinsel Nedenleri adlı kitapta tecrübelerimiz ve bunların sebep olduğu düşünceler, ön yargılar bizleri hastalıklı bireyler haline getirebilir diye yazmış. Kitabında düşük tansiyona sahipseniz bunun ana sebebi çocukken yeterince sevgi görmemiş olmak olabilir diyor. Bu sevgiden mahrum olan insanlar bozguna uğramışlık hissiyatı ile yaşamlarına devam ederler ve her olaya ” Ne anlamı var ki? Nasıl olsa işe yaramayacak ” düşüncesi ile yaklaşırlar. Bu yaklaşım sadece kişiyi düşük tansiyon ve düşük enerji ile yaşamak zorunda bırakır. Yazara göre bu düşünceyi değiştirdiğimizde sadece tansiyonumuz normal seviyeye gelmeyip hayatımız da yaşanabilir bir hale gelecektir diyor. Tansiyon problemine neden olabilecek düşünce kalıpları yazımızda Ne anlamı var ki? Nasıl olsa işe yaramayacak düşüncesinin yerine hangi düşünceyi koyabileceğimizi ve daha fazla bilgiyi okuyabilirsiniz.

Tansiyonu ne düşürür | DUYGUSAL DURUMLAR

Duygusal Durumlar ve Tansiyon

Eğer ciddi endişeniz var ve depresif bozukluğunuz varsa tansiyonunuz bu 2 sebebe bağlı düşebilir. Özellikle endişeye bağlı hipervantilasyon (Hyperventilation) probleminiz olabilir. Hızlı nefes almaya bağlı tansiyon düşüklüğü olarak açıklanabilir. Hızlı nefes almak kandaki CO2 miktarını azaltığı için Otonom sistemimiz kalp debisini düşürmesini söyler. Debi düşünce tansiyon da düşer.

Tansiyonu ne düşürür | İLAÇLAR

Bazı ilaçlar aşağıdakiler dahil düşük tansiyona neden olabilir:
• İdrar söktürücü ilaçlar Furosemid (Lasix) ve hidroklorotiyazid (Maxzide, Microzide, diğerleri)
• Prazosin (Minipress) gibi alfa blokerleri
• Atenolol (Tenormin) ve propranolol (Inderal, Innopran XL, diğerleri) gibi beta blokerleri
• Pramipeksol (Mirapex) veya levodopa içerenler gibi Parkinson hastalıkları için ilaçlar
• Doksepin (Silenor) ve imipramin (Tofranil) dahil olmak üzere belirli tipte antidepresanlar (trisiklik antidepresanlar)
• Özellikle kalp ilacı nitrogliserin ile alındığında sildenafil (Revatio, Viagra) veya tadalafil (Adcirca, Cialis) dahil olmak üzere erektil disfonksiyon için ilaçlar

Tansiyonu ne düşürür | HAVA DURUMU

Hava durumu ve tansiyon

Tansiyonumuz yaz aylarında daha düşük olur. Sebebini doğa kanunları ile açıklayabiliriz. Sıcakta damarlarımız genişler. Bu genişleme tansiyonun düşmesine yol açar. Tansiyonu etkileyen mekanizmaları öğrenmek için Tansiyon neden yükselir? 3 ana sebep adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Tansiyonu ne düşürür | DİYETLER

Yaptığınız diyette eğer B-12 ve folate yeterince almıyorsanız tansiyonunuz sağlıksız bir biçimde düşer. B12 ve folat kırmızı kan hücrelerinin yapılmasının temel taşıdır. Bu maddelerin azlığı tansiyonu düşürür.

Tansiyonu ne düşürür | HAMİLELİK

Hamilelikte kan dolaşım sistemi hızla genişlediğinden yani artan kan miktarı damarları genişleterek genellikle tansiyon düşmesine sebep olur. Kanın artması ile anne ve bebek daha iyi beslenir.

2 YORUMLAR

 1. Sabahları aç karnına bir limon ılık suya bir bardak içiyorum
  Akşam yemeğinden sonra iki yemek kaşığı elma sirkesi
  Yatarken iki diş sarımsağı ince kıyarak küçük bir kase yoğurt ve içine yarım limon sıkarak yiyorum. Çok mükemmel bir sonuç vermesede hapın yaptığı etkiyi destekliyor beni rahatlatıyor.
  Aldığım tansiyon ilacı benipin 4 mg .
  Herkese şifalar dilerim

 2. Tansiyon ozellikle yukseldiğinde hızlı cevap alabildiğim birşey bir lehende sıcak suya ayakları sokmak , bileklere kadar sokmak yeterli , bu biraz şoklama yapıyor hızlı dusuruyor. Bu arada tansiyon ilacınızı takviye edip ,sakin olmaya çalışmak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here