Tansiyon problemine neden olabilecek düşünce kalıpları

1
4910

Tansiyon problemi sağlıksız düşünce kalıplarımız yüzünden mi var?

Tansiyon problemi nasıl oluşur? Tansiyonu ne düşürür? Tansiyon nasıl yükseltilir? Yüksek tansiyona ne iyi gelir? gibi soruların cevapları DÜŞÜNCELERİMİZ olabilir mi?

Düşünce gücünün vücudumuza etkisi o kadar büyüktür ki. Bir şikâyetiniz oldu. Doktora gittiniz. Doktorun ilk nasihati stresten, sıkıntılı düşüncelerden uzak durun olur.

İnsan bedeni duygusal ya da hayatta kalmak için uyarılırsa ki biz ona stres deniliyor, belli bir süre boyunca metabolizma da değişiklik olur. Özellikle tehlike ya da öfkede kalp daha hızlı atmaya başlar, kan basıncı (Tansiyon) artar. Nefes alma hızlanır. Sindirim sistemi yavaşlar. Bağışık düşer. Kaslar gerilir. Uyku süresi azalır.

Peki niye?

Stres insanın hayatta tutan gerekli bir savunma mekanizmasıdır. Mesela uyurken evin içinde bir ses duydunuz. Yukarıdaki tüm metabolizma değişikliklerini anında hissedersiniz. Tehlikeye hazırsınız artık. Gücünüz arttı. Fakat fark ettiniz ki eşiniz su içmek için kalkmış. Rahatladınız. Tehlike yokmuş. Metabolizmanız birkaç dakika içinde eski rahat konumuna geri döndü.

Fakat kronik streste yani kronik kötü düşüncelerde ise beyininiz vücudunuza hormonlar vasıtası ile sürekli hazırda bekle komutunu gönderdiğiniz için metabolizmanız eski haline yani rahatlama haline geri dönemez. Örneğin iş yerinde iş arkadaşınız size haksızlık yaptı ve onu her gördüğünüzde öfkeleniyorsunuz. Sürekli bu stres hali vücutta tahribata başlar ve kronik hastalıklara yakalanırsınız. Tansiyon problemi bunlardan biri. İşin kötü tarafı belirti vermeden ilerleyen hastalıklardan biri olan yüksek tansiyon problemine yakalandıysanız hayati organlarınız zarar görene kadar da anlayamazsınız. Yüksek tansiyonun diğer adı bu yüzden sessiz katildir. Yüksek tansiyon ya da düşük tansiyon kısaca tansiyon problemi aslında bir sonuç. Sebebi bulmak için kendi içimize bir yolculuk yapmalıyız.

Şimdi sizi Louise L. Hay ile tanıştırmak istiyorum.

Kendisi 90 yaşlarına kadar yaşamış Amerikalı bir yazar. Yaşamında travma derecesinde kötü deneyimler geçirmesine rağmen hayata sıkı sıkıya tutunarak yaşamaya devam etmiş ve milyonlarca okuyucusunun hayatını, yazdıkları ile güzelleştirmiş ve anlam katmıştır. “Yaşamını iyileştirebilirsin”, “Güç senin ile birlikte “, “Yaşamını iyileştirmek için meditasyon “kitaplarından bir kaçıdır.

Yazılarında düşünceler ile hastalıklar ve hatta yaşanan aksilikler ile ilgili sıkı bir ilişki olduğunu söylemektedir. Olumsuzluk ne olursa olsun tersine çevirebilmek için mutlaka pozitif bir düşünce olduğunu söyler.

Louise L. Hay’in Hastalıkların Zihinsel Nedenleri kitabında belirttiği üzere deneyimlerimiz ve buna bağlı şekillenen düşüncelerimiz bizi yüksek ya da düşük tansiyon hastalıklı bireyler haline getirebilir. Yüksek ya da düşük tansiyon hastalığını iyileştirmenizin yolu düşüncelerimizi değiştirmektir der.

Ona göre:

Düşük tansiyona sebep olabilecek düşünce kalıpları:

  • Çocukken yeterince sevgi görmemiş olmak.
  • Bozguna uğramışlık.
  • Ne anlamı var ki? Nasıl olsa işe yaramayacak yaklaşımı

Bunun yerine koyacağınız yeni düşünce modeli ise,

Artık daima sevinçli olan ŞİMDİ de yaşamayı seviyorum. Hayatım bir sevinç kaynağıdır.

Yüksek tansiyona sebep olabilecek düşünce kalıpları:

Çoktan beri süren, çözülmemiş duygusal sorun.

Bunun yerine koyacağınız yeni düşünce modeli ise,

Geçmişi neşeyle geride bırakıyorum huzur içindeyim.

Kısaca;

Aslında hiçbir şey, iyi ya da kötü değildir. Her şey, bizim onlar hakkında düşündüklerimize bağlıdır. W.SHAKESPEARE

1 YORUM

  1. Öncelikle tansiyona dair birçok soruya cevap veren böyle bir bloğun hazırlanmasında emeği geçenleri tebrik ediyorum. Çoğunluk yüksek tansiyondan şikayetçidir belki ama benim sorunum düşük tansiyon. Ve düşük tansiyona yol açan düşünce kalıplarını okuyunca kendi düşüncelerimle birebir örtüştüğünü farkettim. Düşüncelerle çoğu rahatsızlığın düzelebileceğine inananlardanım. Bundan böyle “Artık daima sevinçli olan ŞİMDİ de yaşamayı seviyorum. Hayatım bir sevinç kaynağıdır.” diyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here