Tansiyon ölçüm, tansiyon aleti ve tansiyon

0
12069
Düzenli tansiyon ölçüm ile tansiyon kapısı açılmasın / Resim Orkun Suer

Yüksek tansiyon hastası olduğun nasıl öğrenilir?

Tansiyon ölçüm işini hobi haline getirmiş bir tansiyon hastasıyım. Dün 46 yaşıma girdim. Yüksek tansiyon hastası olduğumu öğrendiğim günü dün gibi hatırlıyorum.  26 yaşında tamamen tesadüfen. Tıraş bıçakları satan bir uluslararası firmada satış elemanı olarak çalışıyordum. Çalıştığım şirket dijital tansiyon aleti satan bir firmayı satın aldı ve beni de oraya çalışmak için gönderdi. Oranın müdürü nasıl saçma adam anlatamam. Sürekli bağırıyor. Hakaret diz boyu. Beyaz tenli olduğumdan kızınca, gülünce, koşunca, üzülünce, stresim artınca, kısaca tansiyon yükselince kızarırım. Burada çalışmaya başlayınca hiç normal tansiyon değerleri içine dönemedim sanırım çünkü hep kırmızıyım o sıralar.

İdeal Tansiyon / Normal Tansiyon

İdeal tansiyon değerleri dışında yaşadığımı trafik lambası gibi olsam da hiç anlamadım toz kondurmadım. Hayatıma yüksek tansiyon hastalığını bilmeden uzun süre devam ettim. Yüksek tansiyon hastası olsan da kötü hissetmiyor insan. Bendeki sadece kızarma. O da hayatımı etkilemiyor. Sonradan öğreniyorum yüksek tansiyon sessizce kötüleşir ilerlermiş. Hatta büyük tansiyon 14 , 15 , 16 ,17 olsa bile anlamazmışsın. Fakat tansiyon yüksekliği 180 mm civa basıncına ulaştığında (ortalama bu) göz, beyin, kalp, böbrek gibi hayati ve çok hassas organlara hasar vermeye başladığında yüksek tansiyon belirtileri tehlikeli derecede vücudu etkilemeye başlarmış. Bu belirtilerde öyle dayanabilir değilmiş.

Yüksek tansiyon belirtileri biri yada hepsi olabilir: Baş ağrısı, kusmak, baş dönmesi, nefes darlığı, kulaklarda basınç hissi 

 

Yüksek tansiyon için gittiğim iç hastalıkları bölümü uzman doktor bana şu şeklide anlattı. Bu organları besleyen kılcal damarlar, bazen de atar damarlar  yüksek tansiyondan yani yüksek basınçtan patlıyor. Tıpkı evde su borularının patlaması gibi. Beyindeki damarda patlarsa Allah korusun yüksek tansiyon felç oldun. Yamuk kaldın. Kalpte ise bu kan basıncı etkisine dayanamayıp tıpkı motorun yanması gibi kalp kasları hasar görüp duruyor ve kanı pompalayamıyor. Al sana tansiyondan kalp krizi. Okuyucuya not: Kalp krizinde tansiyon inanılmaz düşüyor. Çünkü kalp yeterince kan pompalayamıyor artık. Yine böbrek yetmezliği tansiyon problemi sonucu. Diyaliz makinesine bağlı kaldın. Allah kimsenin başına vermesin.

İdeal Tansiyon / Normal Tansiyon referans değerleri

İDEAL TANSİYON – NORMAL TANSİYON:   büyük tansiyon 120’yi ve küçük tansiyon 80’i geçmemeli

18 yaş üzerindeki kişiler için ideal tansiyon yani normal tansiyon büyük tansiyon 120’yi küçük tansiyon 80’i geçmemeli. İster boyun 2.50 metre olsun ister 500 kg ol. Okuyucuya Notlar: Burada paylaşılan ideal tansiyon değerleri sadece 18 yaş üzeri yetişkinler için geçerlidir. Çocuklarda tansiyon değerleri farklıdır. Daha fazla bilgi için çocuklarda tansiyon yazımıza göz atabilirsiniz. 120 ve 180 değerleri halk arasında 12 ye 8 olarak geçer. Tansiyon ölçümü sonunda büyük ve küçük tansiyon aynı anda normal tansiyon değerlerinden düşük olmadır. Sadece birinin referans değerlerin altında olması durumunda normal tansiyondan bahsedilemez.

Doktora tansiyon kaç olursa beyin kanaması olur diye sorduğumda, kişiden kişiye değiştiğini bazı hastalarda tansiyonun 15 ‘e 10 tansiyon değerine kadar çıkması bile yeterli olduğunu söyledi (Büyük tansiyon 150 mm Hg küçük tansiyon 100 mm Hg). Yani damarların yüksek tansiyona dayanıklılığı kiminde 15 kiminde 18 . Benim büyük tansiyon değerim yüksek. Küçük tansiyonda sıkıntı yok. Eğer küçük tansiyon yüksek ise yani 8’den büyük olursa yine yüksek tansiyondan yada yükselmiş tansiyondan bahsedebilirdik. Ya da hem büyük hem de küçük tansiyon rakamınız normal tansiyon değerinden yüksek olabilir. Tansiyon seviyelerini ve tansiyon tablosu hakkında daha çok bilgiyi Tansiyon nedir? İdeal, Normal tansiyon değerleri hangi aralıkta olmalıdır? yazımızdan edinebilirsiniz.

Diğer yandan yüksek tansiyon belirtileri hissedilmese de yüksek tansiyonun damarlara da çok zararı var. Basınçlı ortamda damarlar hasar görüyor ve damar yüzeylerinde çok ince çatlamalar oluyor. Kan, damarların içinden geçerken taşıdığı kolesterol gibi büyük yağ molekülleri bu çatlakların arasına da birikiyor. Biriktikçe damarlar tıkanıyor, damarlar tıkandıkça yüksek tansiyon daha da artıyor. Damar tıkanıklığı tansiyonu yükseltir mi sorusunun cevabı bu yüzden evet.

Tansiyon ölçüm ile yüksek tansiyon kapının dışında kal / Resim Orkun Suer

Niye tansiyon ölçer alınmalı, tansiyon ölçüm nasıl yapılmalı?

Deli gibi tansiyon ölçer satıyoruz. Sebebi insanların ihtiyacı var.

Eczaneler ücretsiz tansiyon ölçüm cihazı olarak Steteskoplu tansiyon aleti kullanıyorlar ama doktor sabah ve akşam saatlerinde tansiyon yükselmesi takibini yapabilmek için hem akşam hem de sabah ölçün dediğinde tansiyon ölçüm kuralları dışına çıkıyorsun. Yatmadan önce pijama ile eczanede tansiyon ölçümü kim yaptır ki. Ufak bir bilgi daha tansiyon çıkınca nasıl yatmalı, cevap ayaklar sarkıtılacak şekilde yatılmalıdır.

Ayrıca Beyaz Gömlek Sendromu, Beyaz Önlük Sendromu’da deniliyor tansiyonu yükseltebilir desem. Bazı hastalarda evde yapılan tansiyon ölçüm kayıtları hastanede ya da eczanelerde yapılan tansiyon ölçüm değerlerine göre düşük çıktığı belirlenmiş. Bu oran az buz değil tam %15. Her 100 kişinin 15’i hastanede ya da eczanede tansiyon ölçüm değeri, ev ölçüm değerlerine göre 20-30 mm Hg daha yüksek. Sebebi psikolojik tansiyon belirtileri olarak geçiyor. Doktora giderken ve tansiyon ölçüm için beklerken endişeleniyoruz. O yüzden doktorlar tansiyon ölçüm değerlerinin ev ortamında yapılıp kayıt altına alınmasını istiyorlar.

Tansiyon ölçüm aleti satışı işine başladıktan yaklaşık 4 ay sonra satışa sunmak için şirketim yeni tansiyon ölçer modelleri getirdi. Şirket, yeni tansiyon ölçer cihaz satışını başlatmadan, tanıyıp öğrenmemiz için satış ekibine bu tansiyon ölçer numunelerinden mutlaka verir. Satış ekibi de yeni tansiyon aleti kullanım kılavuzu dahil tüm özelliklerini deneyerek ve kullanarak öğrenir. Aldım bilekten tansiyon aletini, taktım bileğime. O kadar iyi biliyorum ki tansiyon nasıl ölçülür, nerede ise ezbere yapıyorum. Devam edeceğim ama yeri gelmişken dijital tansiyon ile nasıl ölçülür onu anlatayım. Bir faydam olsun okuyana,

Tansiyon ölçüm,  öncesinde ve ölçüm sırasında

Tansiyon değerleri yanlış çıkmaması için tansiyon ölçüm yapılmadan önce ve ölçüm esnasında bazı uyacağımız kurallar var.

 1. Tansiyon ölçüm günde iki kere 2 zaman diliminde yapılmalı
  Sabah: Uyandıktan yarım saat sonra henüz bir şey yemeden, ilaç içmeden yada egzersiz yapmadan Akşam: Akşam yemeğini yemeden
  Her ölçüm zamanında hatalı ölçümleri azaltmak için 2 ya da 3 kere tansiyon ölçümü yapılmalı.
 2. Tansiyon ölçümleri her zaman aynı saatte yapılmalı.
 3. Tansiyon ölçüm öncesi 1 saat bir şey yemeyin. Alkol sigara ve kafein dahil
 4. Tansiyon ölçüm sırasında konuşmayın, gülmeyin, ses çıkarmayın.
 5. Tansiyon ölçüm öncesi tuvalet ihtiyacınızı gidermiş olun.
 6. Tansiyon ölçüm sırasında bacak bacak üzerine atmayın ve dar elbiselerle ölçüm yapmayın.
 7. Tansiyon ölçümü kıyafet üzerinden yapılmaması gerekir. Çıplak koldan yapınız.
 8. Odanın sıcaklığı sıcak ya da soğuk olmasın
 9. Ayaklarınız kesinlik yere basmalı
 10. Tansiyon ölçer aletinin pillerini kontrol ediniz.

Tansiyon ölçüm

Tansiyon hangi koldan ölçülür? Sol koldan ölçülür

Aşağıdaki videoda bilekten tansiyon aleti ile nasıl ölçüm yapabileceğinizi bulabilirsiniz.

Manşetli tansiyon aleti sol bileğe takılır. O zamanlar da manşeti sıkmaman gerekirdi. Aksi taktirde tansiyon ölçer o kadar sıkıştırıyordu ki bileğin kopar gibi hissediyordun. Kaç sene önceki teknoloji. Şimdiki markalı tansiyon ölçerler o kadar yumuşak sıkıp ve o kadar sessiz çalışıyorlar ki. Gözü kapalı olsan tansiyonunun ölçüldüğünü anlamazsın. Yeni Braun tansiyon ölçer modelleri telefona da bağlanıyor. Genelde tansiyon ölçer ile ölçüm yaptığında tansiyon değeri, tansiyon ölçer hafızasında saklanır. Doktora giderken bu hafızadaki tansiyon değerlerini bir kağıda yazarsın sonra bu tansiyon değeri gösterilir. Şimdi ise abiler abartmış. Bu değerler ilk önce tansiyon ölçer hafızasına, daha sonra bluetooth teknolojisi ile akıllı telefonuna, oradan da internetten E-devlet e-nabız kişisel tansiyon değer sayfana işleniyor. E-Nabız T.C.Sağlık Bakanlığı uygulaması olup kişisel sağlık kaydı sistemidir. https://enabiz.gov.tr/ Gittiğin tüm doktorlar, hastaneler, teşhisler, sana yazılan reçeteler kısaca sağlık geçmişin buraya otomatik işlenip kayıt altına alınıyor. Braun tansiyon aleti ile bu site teknolojik olarak konuşup tansiyon değerleri burada tutuluyor.

Tansiyon Ölçüm ve E-Nabız

Tansiyon ölçüm ve E-Nabız

Doktora tansiyon değerlerini yazıp göstermene gerek yok artık. Doktor kendi bilgisayarından hastanın tansiyon ölçümlerini ne zaman yaptığını, tansiyon değerlerinin ne olduğunu görüp, yüksek tansiyon ya da düşük tansiyon problemin olup olmadığına karar veriyor ve tansiyon tedavisine başlıyor. Tansiyon değerlerin kayıtlı olduğu için doktor değiştirsen bile yeni doktor tansiyon hastalığının geçmişini ve uygulanan tansiyon tedavisini görebiliyor.

Neyse ben döneyim konuma. Satışlar iyi gidiyor ama hedefler çok yüksek, tutmuyor müdürümüz bağırıyor. Her şeyimiz, stresimiz tansiyonumuz hiper. Neyse taktım sol bileğime yeni bilekten tansiyon ölçer aletini. Başlat düğmesine basıldıktan sonra ölçüm yaptığın kolunun dirseğini kalp seviyene getirmen lazım. Getirmezsen kan basıncını yani tansiyonu yanlış ölçebiliyor. O yüzden günümüzdeki iyi markaların iyi modellerinde, kaldırılması gereken dirsek yüksekliğini bulana kadar tansiyon ölçüm başlamıyor ve tansiyon ölçer aleti bu yüksekliği bulabilmen için ses ve görsel uyarılarla sana yol gösteriyor.  Yani makine akıllı artık.  Ölçüm başladı. Ttatatatatatata. Manşet bileğimi sıkıştırdı bir süre sonra puffff söndü. Bilekten ölçer tansiyon ölçerin ekranında üç sayı belirdi. 155/90 ve 86.

Tansiyon değerlerini inkar etmek

İdeal tansiyon veya normal tansiyon cinsiyet fark etmeksizin 18 yaş üstünde 120/80. 120 Büyük tansiyon 80 küçük tansiyon. Büyük tansiyon yada küçük tansiyondan yalnız biri bile ideal tansiyon değerlerini aşsın yüksek tansiyon teşhisi. Yüksek tansiyon teşhisini koymaları için bir hafta düzenli sabah akşam tansiyon ölçümü yapmak lazım. Benim büyük tansiyon 155 mm Hg. Yüksek tansiyonu geçip hiper tansiyon. Tabi ki inanmadım. 26 yaşındayım çakı gibiyim. Bir tek yüzüm kızarıyor. Mutlaka yanlış ölçtüm. Ölçümü tekrarladım. Tek ölçümle teşhis konulamaz zaten. Yok baba. 2. ölçüm bu sefer 157/91. Arttı. Sıkıntımla doğru orantılı.

Tansiyon ölçümünü etkileyen faktörler

Ardı ardı yapılan tansiyon ölçümleri birbirinden faklı çıkması gayet normal. Çünkü tansiyon sürekli değişken bir şey. Koşarsan çıkar, yemek yersen çıkar, çişin varsa çıkar vs. Ama 2 değerde çok yüksek. Üçüncü, dördüncü tansiyon ölçümünü yaptım ama sonuçlar yakın. Hala toz kondurmuyorum. Bir yerlerden taze pil buldum. Biliyorum ki taze olmayan zayıf pil tansiyon ölçümünü hatalı olmasını sağlıyor. Ölçümü tekrarladım. Iıhhh . Benzer rakamlar.  Tansiyon ölçerin kalibresi bozuk olabilir diye düşündüm. Gerçi çalıştığım firmanın tansiyon ölçerleri çok kaliteliydi ve fabrikadan çıkışta kontrol edilir ve kolayca bozulmazdı. Koliden başka tansiyon ölçer aldım ve tansiyon ölçümünü tekrarladım. Bir düzüne tansiyon ölçer denedim. Bende tansiyon yüksekkkk. Hipertansiyon var. Bir kaç dakika sonra ben öğle yemeğinde kızartma yemiştim dedim hemen inandım bu söylediğime. Bende tansiyon olmazzzzz. Ertesi gün de sonuçlar faklı değil. Bir hafta sabah akşam ölçtüm. Sonra aklıma tansiyonumun yüksekliğini açıklayabilecek başka bir şey geldi. Herkesin tansiyonu nasıl 120/80 olabilir ki? Boyu 150 cm ile benim boyum gibi 190 cm olan kişinin tansiyon değerleri aynı olmaz kalp daha güçlü atmalı deyip kendimi rahatlattım. Google’da arattırdım. Yine yanıldım. Doğumdan 18 yaşına kadar boy kilo cinsiyet ve yaş gerçekten tansiyonu değiştiriyor. Ama 18 yaşından sonra herkes aynı değerlendiriliyor. 120/80 değerini aştığı anda tansiyonun yüksek be kardeşim.

Kabullenme ve çözüm arayışı: Yüksek tansiyon tedavisi

İnsan bilmeyince cesaretli oluyor. Son derece yanlış bir seçenekle başladım. Doktora gideceğime kendim çözme opsiyonu. Siz siz olun ilk önce doktora gidin. Kafamda endişelerle internette araştırma yapmaya başladım.

Tansiyona hangi bölüm bakar? Tansiyon hastalarına iç hastalıklar, dahliye ya da kalp ve damar hastalıkları  bölümü bakıyor.

Biraz araştırma yaptığımda anladığım ilk şey yüksek tansiyon 2 günde düşecek kadar kolay bir hastalık değil.  Bildiğin meydan savaşı verilmeli. Strateji şart

Yüksek tansiyon nasıl düşürülür sorusunun cevabını vermeden önce niye tansiyon yükseliyor? Tansiyon yükselmesini etkileyen sebepler nelerdir? Sorularının cevaplarını öğrenmem lazımdı. Aksi halde bu internet çöplüğünde doğru bilgileri okuduğunu anlamak kolay olmuyor.

Üniversitede kimya bölümü okudum. Kimyagerim. Bize ilk öğretilen olgunun kendisi öğrenmek yani tanımı nedir? Yani tansiyon nedir? Kan basıncı nedir?

Tansiyon nedir? Kan basıncı nedir? Tansiyon tanımı nasıl yapılır?

Tansiyon kan basıncının diğer adıdır. Yabancı kaynaklar dahil hayli yazı okudum. En güzel ve farklı tanımlardan birkaç tanesini yazdım. Bunlar;

Tansiyon nedir? – Kalp debisi ile total damar direnci arasındaki denge kan basıncını belirler.
Tansiyon nedir? – Kalbin kanı pompalarken oluşturduğu basınca tansiyon veya kan basıncı denilmektedir.
Tansiyon nedir? – Atardamarlar içindeki kanın damar çeperine yaptığı basınçtır.
Tansiyon nedir? – Kanın damar içindeki basıncı

Balon deneyi tansiyonu kan basıncını anlamayı kolaylaştırır. Sıkarsın ki kalp böyle yaparak kanı sıkıştırır. Kanda damarı içeriden dışarı doğru ittirir.

İkinci olarak, tansiyon, kan basıncı sistemi nasıl çalışır? Tansiyonun kan basıncının prensipleri nelerdir? Kan basıncını yükseltmek veya düşürmek hangi doğa kanunlarına bağlı.

Tansiyonun çalışma sistemini öğrendiğim zaman tansiyon yükselmesi veya düşmesi konusunda doğru adımlar atmaya başladım. Bunu öğrendiğimiz taktirde akıl yürüterek doğruyu bulacağınızı biliyorum.

Tansiyon, kan basıncı prensipleri,

1. Kalp debisi:

Kalp hızlı atmaya başladığında debi yükselir. Yani kanın pompaladığı kan miktarı yükselir. Bu olay kanın damarlara daha fazla basınç yapmasına yani tansiyonun artmasına sebep olur.

Kalbin hızlı atmasını diğer bir değişle tansiyonun artmasını tetikleyen olaylar neler ?
Koşmak, Stress, öfkelenmek, kafein gibi uyarıcı maddeler almak

2. Vücutta kan miktarı ve yoğunluğu artarsa kan basıncı yani tansiyon da artar.

 • Kanın miktarının ve yoğunluğunun armasına ne sebep olur?
  • Kan miktarı tuzla artar. Böbrekler yeterli suyu kandan alamazlar. Tuzun su tutması bu yüzdendir. Vücutta kan miktarı artar. Tansiyon artar.
  • Şişmanlık kilo almak kan miktarını artırır. Dolayısı ile Tansiyon artar.
  • Kolesterol yani lipitler kanda artarsa tansiyon artar. Kan yoğunluğu artarsa kan basıncı artar.

3. Damarlar ile kanın sürtünmesi artarsa

 • Damar ile kanın sürtünmesini ne arttırır?
  • Damar çaplarının büyümesi ya da küçülmesi.
  • Damarlarımızın doğuştan dar yada geniş olması (Genetik tansiyon)
  • Damarlarımızı büzüştüren yada genleştiren ilaçlar, yada günlük yediğimi yemekler
  • Damarlarımız esnekliği (Esnek damarlar tansiyonun çıkması engeller). Yaşlandıkça damar esnekliğini kaybederiz. Dolayısı ile yaşlandıkça tansiyonumuz artma eğilimindedir.

Sorular ve Cevaplar 1 – Tansiyon artar mı yoksa düşer mi?

Şimdi size aklıma gelen birkaç soru soracağım. Sizde bu örnekler tansiyonu arttırır mı arttırmaz mı yanıtlamaya çalışın.

Soru 1: Vücudu sıkan giysiler giydiğimizde tansiyonumuz artar mı yoksa azalır mı?
Cevap 1: Artar. Sıkı giysiler damarlarımızı sıkıştırır. Sürtünme artar. Tansiyonumuz artar.

Soru 2: Bacak bacak üzeri atarsak tansiyonumuz artar mı yoksa azalır mı?
Cevap 2: Artar. Bacağımızı ağırlığı damarlara baskı yaparak daralmasına sebep olur. Tansiyonumuz artar.

Soru 3: Tuvalete ihtiyacımız varken yani idrarımız varken tansiyonumuz yükselir mi yoksa düşer mi?
Cevap 3: Artar. Çok araştırmama rağmen sebebini bulamadım. Biliyorsanız lütfen yorumlara yazın öğrenelim. Tabi ki bir hipotezim var. İdrar kesesi dolduğunda boşaltım sistemi yavaşlar. Kanda su miktarı artmaya yani kan miktarı artmaya dolayısı ile tansiyon artmaya başlar. Doğruluğunu teyit edemedim maalesef.

Soru 4: Yoğun sigara ve alkol kullanımı tansiyonu yükseltir mi yoksa düşürür mü?
Cevap 4: Arttırır. Yoğun alkol ve sigara kullanımı damar esnekliğini azalttığından tansiyonu arttırır. Damar ile kanın sürtünmesi artar.

Soru 5: Soğuk havalarda tansiyonumuz artar mı azalır mı?
Cevap 5: Artar. Soğuk havalarda damarlar büzüşür. Dolayısı ile tansiyonumuz artar.

Soru 6: Susuz kaldınız. Deli gibi su içmek istiyorsunuz. O an tansiyon ölçümü yapılsa tansiyonunuz yüksek mi yoksa düşük mü çıkar?
Cevap 6: Düşük çıkar. Kanda su miktarı azaldığı için vücuttaki toplam kanda azalmış olur. Bu da tansiyonunuzu azaltır.

Sorular ve Cevaplar 2 – Tansiyon artar mı yoksa düşer mi?

Soru 7: Bir trafik kazasında biri yaralandı. Çok kan kaybetti. Tansiyonu artar mı azalır mı?
Cevap 7: Kan kaybı tansiyonun düşmesine yol açar.

Soru 8: Çok fazla düzenli şeker tüketildiğinde tansiyon artar mı azalır mı?
Cevap 8: Yapılan çalışmalar özellikle fazla fruktoz şurubu tüketiminin tansiyonu arttırdığını gösteriyor. Bu şeker tipi damarlardaki nitrik oksidi azalttığı tespit edilmiş. Nitrik oksit damarların esnekliğini arttırıyor. (Nitrik oksit damar iç yapısındaki beyaz kasların gevşeyebilmesini sağlıyor). Esnekliğini azalan damar tansiyon yüksekliğine sebep oluyor.
Bitmedi. Şişmanlık demek yağ demek .Kanın yoğunluğunun artması demek. Şişmanlık ile vücuttaki kan miktarı da artar.

Soru 9: Kilo almayacak şekilde düzenli siyah yani bitter çukulata yerseniz tansiyonunuz artar mı azalır mı?
Cevap 8: Kakao damardaki nitrik oksit miktarını arttığı dolayısı ile damarların daha esnek kalmasını sağladığı görülmüş. Sonuç tansiyon düşmesine yardımcı olur.

DEVAM EDECEĞİM 🙂

Okuyucuya Not: Yukarıda okuduklarınız  benim kendi araştırmalarım ve yorumlarımdır. Doktorunuza danışmayı unutmayın.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here