Tansiyon nedir? İdeal, Normal tansiyon değerleri hangi aralıkta olmalıdır?

0
32151

Tansiyon nedir? İdeal, Normal tansiyon değerleri hangi aralıkta olmalıdır?

Normal tansiyon değerleri kaç olmalıdır sorusu insanın kan dolaşım sistemi ile yakından ilgilidir. Kalp bir pompa gibi çalışarak akciğerlerden gelen temiz kanı atardamarlar aracılığı ile tüm vücudu beslemek için pompalarken, vücuttan gelen kirli kanı da toplardamarlar aracılığı ile akciğere ulaştırır. Her bir atımda kalp kanı önce pompalar, sonra kanın yeniden kalbe dolması için istirahat haline geçer, yani gevşer. Kalbin kanı pompalarken atardamar duvarında oluşturduğu basınca tansiyon veya kan basıncı denilmektedir.

Tansiyon ölçme aleti ve tansiyon okuma

Kalp kasılarak kan pompalandığında damar içindeki kan basıncı en yüksek düzeye ulaşır. Bu yüksek kan basıncına sistolik kan basıncı halk arasında büyük tansiyon adı verilir.
Kalbin gevşemesiyle damar içine pompalanan kan durur ve bu sırada devreye damarın elastikliği girer. Önce genişlemiş olan damar, kana basınç uygulayarak kalbin gevşemesi anında da kan akımını sağlar.
İşte istirahat halinde oluşan en düşük kan basıncına tıpta diastolik kan basıncı, halk arasında küçük tansiyon denir.

Kan basıncı tansiyon ölçüm cihazlarıyla (dijital aletler veya manşonla) elde edilir; küçük ve büyük olarak 2 sayıyla ifade edilmektedir. Tansiyon milimetre civa (mmHg) olarak ifade edilir. Halk arasında büyük tansiyonun (Sistolik kan basıncı) 120 mmHg ve küçük tansiyonun (diyastolik kan basıncının) 80 mmHg olması ideal tansiyon ölçüleri olarak bilinir.

Sağlıklı ve ideal tansiyon değerleri

Sağlıklı ve ideal tansiyon değerleri olan kişilerin tansiyon ölçme aleti ile ölçüm yapıldığında 12 büyük 80 küçük kan basıncı yani tansiyon değeri ölçülmelidir. Fakat sağlıklı ve normal tansiyon değerleri bile kan basıncı (tansiyon) gün içinde sürekli değişir. Günün erken saatlerinde tansiyon değerleri yüksek öğleye doğru tansiyon değerleri düşer. Sonra akşamüstüne doğru tansiyon değerleri tekrar yükselir ve gece düşer. Ayrıca kısa zaman dilimlerinde tansiyon değişiklik gösterir. Bu yüzden başarılı tansiyon ölçümleri dalgalanır. Doğru tansiyon ölçümleri için Doğru tansiyon nasıl ölçülür yazımı okumanızı öneririm

Normal tansiyon değerleri

Yukarıdaki grafik 31 yaşındaki sağlıklı ve ideal tansiyona sahip olan bir bireyin 5’er dakikalık aralarla ölçülmesi sonrası ortaya çıkmıştır.

Doktorun ofisinde ölçülen tansiyon sadece o anlık değeri gösterir. Evde tekrar edilen ölçümler sayesinde tansiyonun gerçek değerinden bahsetmek daha doğrudur.

Dünya sağlık örgütünün (WHO) tüm insanlar için belirlediği yüksek ve düşük tansiyonun değerleri aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre ideal tansiyon değerleri

 

Normal ideal tansiyon değerleri
Normal-ideal-tansiyon-degerleri-semasi

Tabloda gördüğünüz tansiyon değerleri Kasım 2017 yılında American Heart Association tarafından güncellenmiştir. Daha sonra Dünya Sağlık Örgütü de bu değerleri tanımıştır. Eski değerlere göre yüksek tansiyon değerleri düşürülmüştür. Yani daha az tansiyon değerine sahip olanlar eskiden yükselmiş tansiyon kategorisi olarak değerlendirilirken şimdi Hiper Yüksek tansiyon kategorisine alınmıştır.

Normal Tansiyon değeri kaç olmalı ?

Büyük tansiyonunuz 120 mmHg den VE küçük tansiyonunuz 80 mmHg den düşükse tansiyonunuz ideal (Normal) dir. Büyük veya küçük tansiyonunuzdan biri bile sınırın üzerindeyse normal değerin dışına çıkmış olursunuz.Eğer büyük tansiyonunuz normal fakat küçük tansiyonunuz 90 Hg’nin üzerine çıkarsa buna İzole Diyastolik hipertansiyon (İDH) diyoruz. Daha fazla bilgi için Küçük tansiyon neden yükselir? yazımı okuyunuz.

Öneri: Yıllık olarak tansiyonunuzu takip ediniz. Sağlıklı yaşamaya devam ediniz

Yükselmiş Tansiyon değeri kaçtır?

Büyük tansiyonuz 120-129 mmHg arasında VE küçük tansiyonuz 80 mmHg den düşük ise Yükselmiş Tansiyon kategorisindesiniz.

Öneri: Tansiyonunuzun normale dönebilmesi yada daha da yükselmemesi için sağlıklı alışkanlıklar edinin. 3 ila 6 ay içinde mutlaka Tansiyon ölçümünüzü ve genel kontrollerinizi yaptırın.

Yüksek (Hiper) Tansiyon (1. Seviye) değerleri kaçtır?

Büyük tansiyonuz 130-139 mmHg arasında VEYA küçük tansiyonuz 80-89 mmHg arasında ise Yüksek (Hiper) Tansiyon (1.Seviye) den bahsedilir.

Öneri: 10 yıl kalp hastalıkları ve krizi değerlendirmesi yapın. Doktorunuzdan yardım isteyebilirsiniz. Eğer riskiniz %10 dan az ise kötü alışkanlıklarınızdan kurtulun ve 3-6 ayda bir tansiyon ölçümünüzü ve genel kontrollerinizi yaptırın. Eğer riskiniz %10 nun üzerindeyse doktor görüşü almalısınız.

Yüksek (Hiper) Tansiyon (2. Seviye) değerleri kaçtır :

Büyük tansiyonuz 140 mmHg ‘a eşit veya yüksekse VEYA küçük tansiyonuz 90 mmHg eşit ve yüksek ise Yüksek (Hiper) Tansiyon (2.Seviye) tansiyon kategorisine girersiniz.

Öneri: Yaşam biçiminizi yeme alışkanlıklarınızı sağlıklı olanlarla değiştirip doktor gözetiminde tedaviye başlayın .

Hipertansiyon krizi değerleri kaçtır?

Büyük tansiyonuz 180 mmHg ‘a eşit veya yüksekse VEYA küçük tansiyonuz 180 mmHg eşit ve yüksek ise hipertansiyon krizine girmişsinizdir.

Öneri: Acilen organlarınız yüksek tansiyon yüzünden hasar almadan hastaneye gidiniz. Bu süre zarfında 30 sn de 6 kere derin nefes tekniğini deneyin.

Eğer yüksek tansiyon hastası iseniz yüksek tansiyon ataklarında ilk yardım yazısını okumanızı öneririm.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here