Doğru tansiyon nasıl ölçülür?

4
39700
Tansiyon olcumu
Tansiyon-nasil-olculur

7 adımda doğru tansiyon nasıl ölçülür dijital tansiyon ölçer?

Tansiyon nasıl ölçülür kısaca aşağıda açıklamaya çalıştım.

Günümüzde teknoloji ilerlerken tansiyon aletleri de üstüne düşen payı alıyor. Bu aletler artık çok sessiz ve çok hassas. Diğer yandan normal tansiyon değerleri daha da düşürüldü. Artık tansiyon ölçme yaparken çok daha dikkatli olmamız gerekiyor.  Eğer sistematik şekilde kan basıncımızı yanlış ölçersek yanlış bir tedavi almamız kaçınılmaz. Tansiyon ölçmek deneyim ve bilgi işidir artık.

Diğer yandan sağlıklı bireylerin de düzenli olarak tansiyon ölçümüne ihtiyacı vardır. Tansiyon yükselmesi veya düşmesi arabamızın panosundaki göstergeler gibi bizi uyaran işaretlerdir. Ayrıca yaşlandıkça sağlıklı olan damarlarımız eskimeye ve elastik yapısını kaybetmeye başlar. Damar elastikliğini kaybettikçe kan basıncı yükselir. Doğru tansiyon ölçme nasıl yapılır, tansiyon ölçerken nelere dikkat edilmeli şimdi bunlara bakalım şimdi.

 

tansiyon olcme semasi
Tansiyon-nasil-olculur-sema

 

Aşağıdaki linkten tansiyon nasıl ölçülür pdf olarak indirebilirsiniz

[pdf-embedder url=”https://tansiyon.blog/wp-content/uploads/2018/10/Tansiyon-nasıl-ölçülür-pdf.pdf” title=”Tansiyon nasıl ölçülür pdf”]

1)  Tansiyon nasıl ölçülür? Doğru marka tansiyon ölçer seçin

Piyasada onlarca marka var. Bazısı cep telefonuna hatta bilgisayara bile bağlanırken bazısının fiyatları  oldukça ucuz. Tansiyon aleti değerli kılan içindeki yazılımı, hafızası ve dinlemedeki sensörleri. Kısaca piyasadaki en ucuz tansiyon ölçme makinesi doğru ölçüm yapamayabilir. Ayrıca dijital tansiyon ölçerlerin ekrandaki sayı ve yazıları rahat okuyabileceğiniz modeller seçmenizi öneririm. Ölçümü yaptıktan sonra okuyamazsanız ne olur?:)

Tansiyon ölçer ilk alındığında doktorunuz yada eczacınız ile manuel ölçümlerle kıyaslayarak dijital tansiyon ölçerinizin ölçümlerini kontrol ediniz. Olur ya bir şekilde bozuk olan size gelmiştir. Markalı aletlerin değişimde sıkıntı olmaz . Kolayca değiştirebilirsiniz. Diğer yandan günümüzün dijital tansiyon ölçerleri fabrikadan çıkarken kalibre yapılmakta ve saklama koşullarına uyulduğu sürece bir daha kalibre istememektedir.

2) Tansiyon ne zaman ölçülmeli? Tansiyon ölçümlerini doğru zamanda yapın

Tansiyon günde kaç kez ölçülmeli? Tansiyon günün hangi saatlerinde ölçülmeli?

Kan basıncı günün 2 zaman diliminde ardı ardına 3 kez yapılmalıdır. İlk ölçme sabah uyandıktan yarım saat sonra, bir şey yemeden yapılmalı. Diğeri de akşam yemek yemeden önce . Almak zorunda olduğunuz ilaçları da kan basıncı ölçümü yapıldıktan sonra almalısınız.

Tansiyon günün hangi saatlerinde yükselir ? Sabah saatlerinde tansiyon en yüksek seviyesindedir.

3) Tansiyon nasıl ölçülmeli? Tansiyon ölçümünden önce hazırlanın

Tansiyon nasıl ölçülür sorusunun en kritik aşaması ölçüm öncesi hazırlanma sürecidir. Ölçümden en az yarım saat önce çay kahve veya sigara içilmemeli yemek yenmemelidir. 5 dakika önce dinlenir vaziyete geçin. Sandalyede dik bir biçimde oturmalı ayak tabanlarınız yere basmalı. Bacak bacak üzerine atılmamalı. Dirsek kalp seviyesine gelecek şekilde kol masaya uzatılıp masadan destek alınmalı. Kol kalp aynı hizada olmalı. Üzerinizdeki fazla kazak gibi giysileri çıkarılmalı. Giysileriniz çok sıkı olmaması gerekir ki  kan basıncınız değişmesin. Ölçüm sırasında ölçüm yapılacak kolun sıvanmış olması gerekmektedir. Ayrıca tansiyon ölçümü sırasında mutlaka tuvalet ihtiyacı giderilmelidir. Tansiyon ölçerinizin pil durumunu kontrol ediniz. Zayıf pil hatalı ölçümlere neden olabilir. Diğer yandan odanın çok sıcak veya çok soğuk olması ölçümü etkileyecek diğer faktörlerdendir.

4) Doğru tansiyon ölçümü için kolunuza uygun manşet seçin

Manşet kolun üst kısmını saracak olan şişebilen özel bez parçasıdır. Bu bez parçası şişmeye başladığında, kan damarını sıkıştırarak kanın atardamar kan akışını keserek basınç sesinin duyulması sağlar. Bu manşet kısa ise ölçüm sırasında cihazın sensörü ihtiyacı olan verileri olamaz  ve tansiyon aletinin hatalı ölçmesine yol açar. Manşet uzunluğu üst kol çevresinden %25 daha uzun olmalıdır.

Tansiyon nasıl ölçülür Önce Manşet doğru takılmalı
Tansiyon nasıl ölçülür

5) Manşeti kola uygun bir şekilde yerleştirin

Tansiyon aleti kola yerleştirilirken dikkat edeceğiniz en büyük iş manşeti doğru olarak kolun üst tarafında bulunan atar damarının üzerine yerleştirilmesidir. Cihazın manşetini incelerseniz bir boru ile tansiyon aletine bağlanır. Bu borunun yönü parmak ucunu göstercek şekilde olmalıdır. Dijital cihazda bulunan göstergeleri izleyerek dirsek kıvrımından yaklaşık 2 cm üzerinden manşeti bağlamanız yeterlidir. Manşet çok sıkı olmamalıdır.

Tansiyon hangi koldan ölçülür? Sol koldan ölçülür.

Tansiyon nasıl ölçülür manşet takılması 2
Tansiyon nasıl ölçülür 2

6) Tansiyon ölçümü sırasında sessiz ve hareketsiz kalın

Ölçüm yapılacak kişinin sessiz ve hareketsiz kalması çok önemlidir. Konuşma ve hareket  cihazının sensörleri tarafından algılanmasına sebep olur.  Bu da tansiyon ölçmede hatalı olacağı anlamına gelir.

7) Ölçümü tekrarlayın

Kan basıncı sabit kalan bir şey olmadığı için yapılan her ölçümün hatalı olma ihtimali vardır. Bu yüzden yapılan ölçümün sayısı arttırarak hata oranını düşürürüz. Art arda yapılan 3 ölçüm hataları minimuma indirir.

Ölçüm sonunda tansiyon normal değerleri büyük tansiyon için 120 ve altı küçük tansiyon için 120 altıdır. Değerlerin 140 ve üzerine çıkması yüksek tansiyonu işaret eder. İdeal tansiyon değerleri yaptığınız ölçümü yorumlamak için Tansiyon nedir? İdeal, Normal tansiyon değerleri hangi aralıkta olmalıdır? yazımı okuyabilirsiniz.

Tansiyon nasıl ölçülür sorunun cevabı ile birlikte tansiyon ölçme sırasında yaptığımız hatalar  yanlış ölçülmesine sebep olur. Aşağıda sizin için yapılan hatalarda kan basıncının ne kadar oynadığını ve hatanın ne kadar büyük olabileceğini göstermek istedim.

Ölçümünü etkileyen faktörler Tahminen ölçümü etkileme miktarı (mm Hg)
Küçük Manşet 10 ila 40
Giysi üzerinden ölçüm 10 ila 40
Yaslanmadan veya ayaklar yere değmeden 5 ila 15
Bacak bacak üzerine atmak 5 ila 8
5 dakika dinlenmeden ölçüm yapmak 10 ila 20
Ölçüm sırasında konuşmak 10 ila 15
Tuvalet ihtiyacı olmak İdrar 10 ila 15
Ağrı veya acı 10 ila 30
Zor nefes alıyor olmak 5 ila 8
Kolun kalp hizasının üzerinde yada altında olması Her 1 cm lik hatada 0,7 mm Hg hataya sebep olur

4 YORUMLAR

 1. 28 yasindayim ve bana yuksek tansiyon tanisi konuldu. omron markali otomatik bir tansiyon aleti aldim ama olcumler cok farkli cikiyor. siz hangi tansiyon aletini tavsiye dersiniz.

  • Merhaba Cihat Bey
   İlk önce geçmiş olsun dileklerimi size sunuyorum. Yaşınız çok genç . İlaçlarınızı düzenli alarak , güzel beslenme, biraz spor ve biraz kilo vererek sağlınıza kavuşabileceğinizi inanıyorum.
   İlk önce sorununuzu daha iyi anlamaya dönük bir sorum var. Ölçümler farklı çıkıyor ne demek ? Örneğin 15 dakikada bir ölçüm yaptığınızda mı ölçüm değerleri birbirinden farklı yoksa eczanede yada doktor ölçümlerindeki değerlerden farklı çıkıyor? Ayrıca bu farklar ne kadar ?
   Eğer tansiyon aletinin hatalı ölçüm yaptığını düşünüyorsanız tansiyon aletinizle birlikte eczane gidin ve manuel olarak stetoskop ile ölçüm yapmalarını rica edin. Hemen sonrasında tansiyon aletiniz ile de ölçüm yapın. 1-5 değerleri arasında farklı çıkabilir. Fakat 10-20 gibi değer farkları kabul edilemez. O zaman tansiyon aletinizi aldığınız yere giderek değişim isteyin .

   Omron bilinen bir markadır ama her markada fabrikasyon hataları olabilir. Bilekten mi yoksa koldan tansiyon ölçer mi kullanıyorsunuz?

   Ozan

   • Merhaba,

    Sonuclar farkli cikiyor derken her olcumde farkli cikiyor demek istemistim. Yani 30 saniye sonra olcum yapsam bile bazen 10-15 arasi fark olusabiliyor. Genellikle ilk olcumlerin fazla cikiyor, bunu ilk olcumler icin gergin olmama bagliyorum ama yine de bu kadar fark cikmasi kafami karistiriyor. olcumler koldan yapiyorum. ayrica hipertansiyon muyum onda bile suphelerim var. arastirdigim kadariyla yuksek tansiyon icin holter isimli giyilebilen bir seyle tansiyon durumunu belli bir sure takip ettikten sonra hipertansiyon tanisi koyulabiliyormus ama benim hekimim “gecen ay geldiginde de senin tansiyonun yuksekti, simdi de yuksek, tedaviye baslamaliyiz” diyerek ilac tedavisini baslatti. ve 1 haftadir duzenli bir sekilde besleniyorum, tansiyonumu da cok sik olcuyorum. gordugum kadariyla yalnizca ogleden sonra saat 2-7 arasi tansiyonum yukseliyor, onun disinda 13-10,14-10,13-9 gibi kabul edilebilir degerler cikiyor. yani gercekten tansiyon hastasi miyim emin degilim. cevabiniz icin tesekkurler.

    • Selamlar
     İfade ettiğiniz 10-15 ölçüm hataları çok ciddi farklar değil. Mesela ölçüm sırasında konuşmanız bile 10-15 puan arttırabilir. Ama emin olmak için eczane ile ölçüm yapmanızı öneririm . Diğer yandan mutlaka başka hekim görüşleri almalısınız. Böylece hekim hatalarını azaltabilirsiniz. Bu arada 2-7 saatleri arası tansiyonunuz ne kadar oluyor? 150-160 oluyor mu? Normalde ortalama tansiyonunuz kaç ? Diğer yandan tansiyonunuz çok yükseliğinde mutlaka 30 sn içinde 6 derin nefes alarak kısa bir zaman dilimi için tansiyonunuzu düşürebilirsiniz. Acil durumlarda gerekebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here