Braun Tansiyon Aleti

0
14999

Braun tansiyon aleti 2019 yılı çeşitleri ve modelleri nelerdir? Braun tansiyon aleti nasıl kullanılır, kullanımı sırasındaki püf noktaları nelerdir? Braun tansiyon aletinin Servis noktaları nerededir? Braun tansiyon ölçme aletinin yedek parça temini nereden sağlanır? Braun tansiyon aletinin hata kodları nelerdir? Braun tansiyon ölçme aletinin garanti süresi kaç yıldır ve ne zaman başlar? Braun tansiyon cihazı nerelerde satılır? Fiyat aralıkları modele göre nedir? En çok satılan modelleri hangileridir? Bu ve buna benzer konuları bir bütün şeklinde ele almaya çalıştım.

Braun tansiyon aleti konusuna başlamadan ilk önce bu yazıda kullanacağım terimlerin bir kısmını açıklayacağım. Böylece daha anlaşılabilir olmayı umuyorum.

Terimler:

Kol Bezi Manşon (Manşet): Kola sarılan ve motor ile tansiyon ölçerin şişirilen bez kısmı. Bu sayede koldaki ya da bilekteki kan akışı kesilerek tansiyon ölçülür.

Büyük Tansiyon (Diastolic): Kalp kasıldığı andaki kanın damarlara yaptığı basınçtır. Tansiyon aletinde görünen sayıların büyük olanıdır.  

Küçük Tansiyon (Sistolic): Kalp gevşediği andaki damarlardaki basınç halidir. Tansiyon aletinde görünen sayıların küçük olanıdır. 

Kalp Ritmi: Kalp doğası gereği bir ahenk bir ritim içinde çarpar. Buna kalp ritmi deriz. 

Nabız: Kalbin kanı pompaladığı andır. Vücudumuzu dinlediğimizde kalp atışımızı yanı nabzımızı duyabiliriz.

Nabız Düzensizliği: Kalp atışımız düzenli aralıklarla çarpmak yerine düzensiz çarpmasıdır.

Kalibrasyon: Bir ölçme aletini doğru bir biçimde işlem yapabilmesi için bir veya daha fazla standarda göre kontrol etme, ölçümleme, derecelendirme anlamına gelen bir uygulamadır. 

Koldan Tansiyon Ölçümü: Omuzla dirsek arasında şişirilen manşet yardımı ile kan basıncının bir monitöre aktarılmasıdır.

Bilekten Tansiyon Ölçümü: Bileğin hemen üzerinden şişirilen bir manşet yardımı ile kan basıncının bir monitöre aktarılmasıdır.

İçindekiler

Braun tansiyon ölçme aletlerinin sahip olduğu tüm özelliklerin açıklamaları – 2019

Bu bölümde 2019 yılında piyasada bulunan tüm Braun tansiyon ölçme aletlerinin bünyelerinde bulunduran özellikleri ve bu özelliklerin ne işe yaradıklarını detaylı olarak yazacağım. Sonrasında ürün incelemelerinde sadece bu başlıkları kullanarak ürünün özelliklerini yazacağım.

Braun tansiyon aletlerindeki ürün özellikleri 2019
Braun tansiyon aletlerindeki ürün özellikleri 2019
İki adet Manşet (Manşon):

Üst koldan Braun tansiyon ölçer cihazlarının BUA 5000 ve BUA 7200 hariç hepsinde 2 adet Manşet (Manşon) bulunur. ( kutuda 2 adettir.) Bu manşetlerden biri “kırmızı işaretli” Küçük / Orta manşet (kol çevresi 22-32 cm) , mavi işaretli Büyük / Ekstra büyük manşet (kol çevresi 32-42 cm) dir. Mavi işaretli olanı yani daha büyük çapı sahip manşet erkeklerin, kırmızı işareti olan manşet ise kadınların kol çapı hedeflenerek yapılmıştır. Zayıf kola sahip bir kişinin küçük bir manşet ile  tansiyon ölçümünün yapılması doğru tansiyon ölçümünün olmazsa olmazıdır. Aksi halde ölçümler hatalı çıkacaktır. Braun bilekten tansiyon cihazları için durum daha farklıdır. Manşet ve cihaz bir bütündür ve kullanıcıların bileklerinin çevresi üst koldaki kadar değişkenlik göstermez.

Profesyonel Doğruluk Onayı:

Klinik deneylerle doğru ölçüm yaptığı kanıtlanmış ve ESH (European Society for Hypertension) kuruluşu tarafından desteklendiğini gösteren işaret. ESH kuruluşunun ana amacı hipertansiyon ile ilgili gelişmeleri takip etmek ve Avrupa’daki tüm sağlık organizasyonları ile gelişmeleri paylaşmaktır.

Braun Konum Asistanı:

Bilekten tansiyon ölçümlerinde en büyük ölçüm yanlışlardan biri kalp ile bilekteki tansiyon ölçerin aynı seviyede olamamasından kaynaklanmaktadır. Braun’un bazı modellerinde olan konum Asistanı kolunuzu doğru konumlandırmaya ekranındaki yönlendirme işaretleri ile yardım eder. Doğru pozisyona geldiğinde otomatik olarak tansiyon aleti çalışmaya başlar. Bu yardım tansiyon ölçümün doğruluğunu ciddi şekilde arttırır.

Kompak ve Taşıması kolay işareti :

Braun ürünlerinin hepsi bu işareti almaktadır. Bu işaretle Braun firması tüm cihazlarının mobil hayata göre ölçüm yapabilecek yetenekte tasarlandığını iddia etmektedir.

Braun ortalama islev simgesi:

Bazı Braun markası modellerinde aletin üzerinde yandaki işaretli düğme bulunur. Buna basıldığında daha önceki kayıt edilmiş ölçümlerin ortalaması alınarak ekranda gösterilir.

Braun düzensiz kalp atışı tespiti işareti:

Bazı Braun tansiyon aleti modellerinde bu özellik var. Bu simgenin ekran üzerinde görünmesi, ölçüm sırasında belirli bir nabız düzensizliği saptandığını belirtir. Ölçüm sırasında konuşmak, hareket etmek, sallanmak veya düzensiz bir nabız, bu simgenin görünmesine neden olabilir. Genellikle bu simgenin görünmesi bir kaygı sebebi değildir, fakat bu simge sıklıkla görünüyorsa, doktora görülmesi tavsiyesi veriliyor. Nabız düzensizliklerini erken bir aşamada saptamak için bu fonksiyon kullanılabilir.

Braun hafıza (Memory) fonksiyonu ikonu:

Braun’un bazı modellerinde yapılan ölçüm günü ve saati hafızaya kayıt edilir. Bu tuşa basıldığında geçmiş kayıtlar görülür. Cihazın kapasitesi kaç ölçümün görüneceğini belirler. Ayrıca hafıza fonksiyonu ortalama işlev fonksiyonunda kullanılır.

Braun yumuşak şişirme teknolojisi simgesi:

Daha rahat ölçüm için yumuşak ve sessiz şişirme özelliği. Bu teknoloji ile Braun Tansiyon Cihazı çok daha sessiz ve çabuk çalışır. Bazı insanların tansiyon manşetinin sıkması kapalı kalma duygusu gibi bir duygu oluşturur. Bu yüzden bu özellik bazı tansiyon hastaları için çok önemlidir.

Dünya Sağlık Örgütü tansiyon seviyesi göstergesi

Tansiyon aletinin yanında sabitlenmiş renk çubuğu sayesinde ölçüm yapan, hızlı ve çabuk ölçüm sonucunu yorumlayabiliyorsun. Ölçüm sonucu ait olduğu rengin yanında gösteriliyor.  Renklendirme Dünya sağlık Örgütünün tansiyon kriterleri kabul edilerek hazırlanmış. Yeşil Normal tansiyon, Sarı hafif yükselmiş tansiyon, Turuncu yükselmiş tansiyon, Kırmızı hipertansiyon demek.

Braun birden fazla kullanıcı için hafıza işareti:

Bazı Braun modellerin iki kullanıcı için hafızaları vardır. Kişiler birbirlerinden bağımsız tansiyon ölçümlerini takip edebilirler. Dolayısı ile ortalama fonksiyonu da bu kullanıcılar için ayrı ayrı hesaplanır.

Düşük Pil Göstergesi:

Düşük pil göstergesi

Bitmiş Pil göstergesi

Bitmiş pil göstergesi

Sabah Hipertansiyonu ve Ekrandaki Simgesi:

Sabah hipertansiyonu ne demek? Braun kitapçığında “Sabah saatlerindeki ölçümlerin günün geri kalanındaki ölçümlerden farklı olup olmadığını izlemenizi sağlar. Sabah hipertansiyonu felç riskinin en önemli göstergelerinden biridir.” diye yazmaktadır.

Makine şu şekilde çalışıyor. Örneğin sabah bir ölçüm yaptınız. Ölçüm sırasında büyük tansiyonunuz (küçük tansiyon için de geçerli) sabah ortama tansiyonunuzdan %20 yukarıda çıktı. Bu özelliği olan tansiyon ölçerler tansiyon ortalamalarını takip ettiklerinden bu farkı yani problemi yakalayıp ekranda gösterirler.  O zaman ekranda soldaki “Sabah Hipertansiyon İkonunu” görürsünüz. Yaptığınız yeni ölçüm akşam da yapılmış olsaydı yine “Sabah Hipertansiyon İkonu” cihazda yanacaktı. 

Bu fonksiyon ile tansiyonunuz ani iniş çıkışlarda bulunuyor mu sorusunu sürekli takip etmiş oluyorsunuz. Bu ani tansiyon yükselmeleri tahmin edilemez olduğundan bu işaret öncü hipertansiyon atağının göstergesi olarak kabul ediliyor.

Klipsli Manşet: 

Normal tansiyon ölçerlerın manşonu bezden. Bu modelin manşonu klipsli . Bu sayede manşonu birisinden yardım almadan istediğin yere kolayca takabiliyorsun. Yaşlılar için güzel düşünülmüş. Ayrıca klipsli olduğu içinde büyük ya da küçük manşona ihtiyaç da yok.

Bluetooth Smart Bağlantısı:

Braun’un iki modeli Bluetooth smart bağlantısı ile akıllı cep telefonları gibi başka cihazlara bağlanabiliyor.  Daha gelişmiş, daha uzun mesafe ve daha fazla enerji tasarrufu gibi imkanlar sunan Bluetooth 4.0 teknolojisi Bluetooth smart adı ile de biliniyor. Düşük güç tüketimi nedeniyle Bluetooth Smart cihazları klasik Bluetooth cihazlarına bağlanamayacak. Sadece Bluetooth Smart Ready cihazlarına bağlanabilecek.

Otomatik kendini kapatma özelliği

Kullanılmadığında yaklaşık 60 saniye içinde otomatik olarak kendini kapatır.

Garanti / Ürün Ömrü:

Garanti süresi satın alma ile başlar ve tüm Braun markalı tansiyon cihazlarında kanuni sorumluluk süresince yani 2 yıl boyunca devam eder.

Braun tansiyon aleti modellerinin ürün ömrü 5 yıl olarak belirlenmiş. Kitapçıklarında böyle yazıyor. Fakat Braun TÜRKİYE politikası şu şekilde çalışıyor. Eğer kullanıcı hatası yoksa 2 yıl içinde (yani garanti süresi boyunca) üründe bir arıza oluşursa birebir ücretsiz değişim yapıyorlar.  Garanti kapsamı bitti fakat ürünün 7 yıllık ömrünü tamamlamadı ise Braun tansiyon aleti yedek parçası , servis süresi vs. ile hastayı uğraştırmıyor. Tavsiye ettiği (Raf fiyatından) %50 indirim uygulayarak yeni Braun tansiyon ölçer ile hemen değiştiriyor. Bu yüzden Braun yetkili satıcısından almak önemli. 

Kutusundaki pil sayısı:

Braun markalı tansiyon cihazı aldığınızda kutusunda cihazın ihtiyacı olan pillere de sahip oluyorsunuz. Braun koldan ölçer cihazların ihtiyacı 4 adet AA kalem pil iken, Braun bilekten tansiyon aletleri 2 adet AAA pil kullanmaktadır.

Ekran Özellikleri:

Braun dijital tansiyon aleti ekran özellikleri her yıl daha ileriye götürüyor. En üst modeli Braun ActivScan 9 BUA 7200 Koldan Ölçer Tansiyon Aletinin ekranı Renkli TFT LCD ekran

Renklenen Ekran ile Kolay Tansiyon Yorumu:

Tansiyon ölçümü bitiminde büyük ve küçük tansiyonun sonuçlarına göre Braun tansiyon ölçer ekranı renklendirir. Bu renklere göre tansiyonunuzun durumu hakkında bir sonuca ulaşabilirsiniz. Renklendirme Dünya sağlık Örgütünün tansiyon kriterleri kabul edilerek hazırlanmış. Yeşil Normal tansiyon, Sarı hafif yükselmiş tansiyon, Turuncu yükselmiş tansiyon, Kırmızı hipertansiyon demek.

Braun tansiyon ölçer modelleri 2019

Bu bölümde piyasada var olan ve yeni gelmiş Braun tansiyon ölçme cihazını tanıtmaya başlıyorum. Aşağıda göreceğiniz üzere Braun tansiyon aletlerinin 9 çeşidi var. Bunları 2 kategoride toplayabiliriz. Braun tansiyon aleti koldan, Braun tansiyon aleti bilekten.

 1. Braun ActivScan 9 BUA 7200 Koldan Ölçer Tansiyon Aleti (yeni)
 2. Braun ExactFit 5 BP 6200 Koldan Ölçer Tansiyon Aleti
 3. Braun ExactFit 3 BP 6100 Koldan Ölçer Tansiyon Aleti
 4. Braun ExactFit 3 BP 6000 Koldan Ölçer Tansiyon Aleti
 5. Braun ExactFit 3 BUA 6150 Koldan Ölçer Tansiyon Aleti (yeni)
 6. Braun ExactFit 1 BUA 5000 Koldan Ölçer Tansiyon Aleti
 7. Braun iCheck 7 BPW 4500 Bilekten Ölçer Tansiyon Aleti (yeni)
 8. Braun VitalScan3 BP 2200 Bilekten Ölçer Tansiyon Aleti
 9. Braun VitalScan3 BP 2000 Bilekten Ölçer Tansiyon Aleti

Braun tansiyon cihazı bp 5900, Braun bp 4010, bpw 4100 ürünleri artık Turkiye’ye getirilmemektedir. Diğer yandan Braun konuşan tansiyon aleti dünyada henüz piyasaya sürülmedi . 

Aşağıdaki tabloda özetlediğim Braun Tansiyon ölçer cihazlarının özelliklerini bulabilirsiniz. 

Braun Tansiyon ölçer cihazlarının modelleri ve özellikleri
Braun Tansiyon ölçer cihazlarının modelleri ve özellikleri

A. Model – Braun ActivScan 9 BUA 7200 Koldan Ölçer Tansiyon Aleti (yeni)

Braun tansiyon aletlerinin en gelişmişi, en iyisi desem yanlış olmaz. Fiyat olarak da en pahalısı. Maalesef Braun yurt dışından ithal edildiği için yabancı para kurlarına çok bağlı. Yüksek kur yüksek fiyata yol açıyor.

Braun tansiyon cihazi BUA7200
Braun tansiyon cihazının en yenisi BUA7200

Braun ActivScan 9 BUA 7200 ürün özellikleri: Bende olduğu için kullanma fırsatı buldum. *Çalışırken çok sessiz ve kolunu deli gibi sıkmıyor. Özellikle tansiyon ölçme sırasında bunalanlar için güzel düşünülmüş. *Bluetooth özelliği ile akıllı telefonlara bağlanmayı sağlıyor. Bu sayede doktora giderken tansiyon ölçeri yanına almak zorunda kalmıyorsun. *Braun’un kendi aplikasyonu var. Buradan da değerlerini göndermen mümkün *En çok beğendiğim yeri manşonu. Normal tansiyon ölçerlerin manşonu bezden . Bu modelin manşonu klipsli . Bu sayede manşonu birisinden yardım almadan istediğin yere kolayca takabiliyorsun. Yaşlılar için güzel düşünülmüş. Ayrıca klipsli olduğu içinde büyük yada küçük manşona ihtiyaç da yok. * Kalp atışınız düzensiz atıyorsa yine bu cihaz sıkıntı olduğunu kalp üzerinde kırık çizgi ile gösteriyor. * Yüksek ya da düşük çıkan tansiyonda tansiyon ölçerin ekran renkleri değiştiriyor. Böylece normal tansiyonu bilmeyen bir kişi bile tansiyonun yüksek ya da düşük olduğunu anlayabilir. * Tansiyon ölçerin ekranları dokunmatik. Öndeki büyük dönebilir düğme sayesinde menüler arasında dolaşmak gayet kolay. * Diğer yandan sağlık bakanlığın bir uygulaması var. E-nabız. https://enabiz.gov.tr/ . Bu cihaz bu siteye bağlanabiliyor. Yani tansiyon ölçümleriniz eğer isterseniz kişisel verilerinizi içeren devletin sitesi ile senkronize olabiliyor ve devlet doktoru buradan diğer sonuçlarınızla birlikte tansiyonunuzu da takip edebiliyor.

Özetle:

 • Kompak ve Taşıması Kolay
 • Ortalama İşlev Fonksiyonu (7, 14,30 günlük, sabah akşam veya tüm gün ortalama alabilme)
 • Düzensiz Kalp Atışı Tespiti
 • Hafiza (Memory) Fonksiyonu 
 • Yumuşak Şişirme Teknolojisi
 • Birden Fazla Kullanıcı İçin Hafıza
 • Düşük Pil Göstergesi
 • Bitmiş Pil Göstergesi
 • Sabah Hipertansiyon Fonksiyonu
 • Klipsli Manşet
 • Bluetooth Smart Bağlantısı
 • Otomatik Kendini Kapatma Özelliği
 • 2 Yıl Garanti Süresi / 5 Yıl Hizmet Ömrü 
 • 4 Adet AA 1,5 Volt Kalem Pil
 • TFT LCD Ekran 
 • Renklenen Ekran ile Kolay Tansiyon Yorumu

Braun ActivScan 9 BUA 7200 Koldan Ölçer Tansiyon Aleti Tanıtım Filmi:

Braun tansiyon aleti activeScan BAU7200 ürün videosu
Braun tansiyon aleti ActiveScan 9 BAU7200 ürün videosu

Tansiyon ölçümü – Braun ActivScan 9 BUA 7200 KULLANIMI:

Braun tansiyon aleti nasıl kullanılır? ActivScan 9 BUA 7200

ActivScan 9 BUA 7200 Koldan Ölçer Tansiyon Aleti Kullanımı şeması
ActivScan 9 BUA 7200 Koldan Ölçer Tansiyon Aleti Kullanımı şeması
1. İlk yapacağınız şey kutunun içinden çıkan 4 AA kalem pili, pil yuvasına takmak.
2. Cihazı yukarısındaki açma düğmesinden aktif hale getirelim.
3. Tansiyon cihazının tarihini doğru ayarlamalıyız ki ölçüm tarihlerimizi bilelim.
4. Kullanıcı adımızı girelim. Harflerin üzerine gelip düğmeye basıyoruz.
5. Manşonun mavi borusunun uç kısmını cihaza yerleştirin.
6. Manşonu bir mandal gibi açarak kola şekildeki gibi yerleştirin.
7. Butonu döndürerek ekrandaki kareyi kalp üzerine getirin. Soldaki kalp üzerine dokunun.
8. Cihaz 3 ten geri doğru sayar ve ölçüm yapmaya başlar.
9. Her rengin bir anlamı var. Yeşil Normal, Sarı hafif yükselmiş, turuncu yüksek tansiyon, kırmızı hipertansiyon demek

 

B. Modeller – Braun ExactFit 5 BP 6200 Koldan Ölçer Tansiyon Aleti, Braun ExactFit 3 BP 6100 Koldan Ölçer Tansiyon Aleti, Braun ExactFit 3 BP 6000 Koldan Ölçer Tansiyon Aleti

 
Braun Exact Fit 3 BP_6000-BP_6100-BP_6200
Braun Exact Fit 3 BP_6000-BP_6100-BP_6200

Bu 3 Braun tansiyon ölçeri beraber yazacağım. İlk önce bu üç ürünün FARKLARINA BAKALIM:

Düzensiz kalp atışı saptayıcı (sadece Braun ExactFit 5 BP 6200 Koldan Ölçer)

Düzensiz kalp atışı saptayıcı simgenin ekran üzerinde görünmesi, ölçüm sırasında belirli bir nabız düzensizliği saptandığını belirtir. Ölçüm sırasında konuşmak, hareket etmek, sallanmak veya düzensiz bir nabız, bu simgenin görünmesine neden olabilir. Genellikle bu simgenin görünmesi bir kaygı sebebi değildir, fakat bu simge sıklıkla görünüyorsa, tıbbi yardım almanızı öneririz. Bu cihaz, bir kardiyak muayenenin yerini almaz, fakat nabız düzensizliklerini erken bir aşamada saptamak için kullanılabilir.

Hafıza İşlevi

BP6000 tansiyon ölçer her kullanıcı için son 40 ölçümü, BP6100 için her kullanıcı için son 50 ölçümü ve BP6200 için her kullanıcı için son 60 ölçümü belleğinde saklar.

Ortalama İşlevi

Braun tansiyon ölçer makinesinin üzerinde yandaki grafik resmi görünen düğmeye basıldığında tansiyon ölçer ekranında, ortalama tansiyon değerleri belirir. Bu ortalamanın hesaplanması sırasında kullanılan ölçüm adetleri sayısı ürünün modeline göre değişiklik gösterir. BP6000 modeli son 3 ölçümün ortalamasını BP6100 ve BP6200 son 7 günün tam gün ortalamasını hesaplarına alarak hesaplar.

Sabah ve Akşam Ortalama

Braun dijital tansiyon ölçer BP6200 kullanırken yukarıdaki ortalama tuşuna bir kere bastığımızda son 7 günün tüm gün ortalamalarını aldığını söylemiştik. İkinci kere bu düğmeye basıldığında 7 gün boyunca sabahleyin ölçülen tansiyon değerlerinin ortalaması (Sabah ortalaması) üçüncü kere basıldığında 7 gün boyunca akşam ölçülen tansiyon değerlerinin ortalaması (Akşam ortalaması), dördüncü kere basılması durumunda da tekrar 7 gün boyunca ölçülen tansiyon değerlerinin ortalaması ekranda gösterilir.

Sabah Hipertansiyonu Fonksiyonu

Sabah hipertansiyonu ne demek? Braun kitapçığında “Sabah saatlerindeki ölçümlerin günün geri kalanındaki ölçümlerden farklı olup olmadığını izlemenizi sağlar. Sabah hipertansiyonu felç riskinin en önemli göstergelerinden biridir.” diye yazmaktadır.

Bu fonksiyon ile tansiyonunuz ani iniş çıkışlarda bulunuyor mu sorusunu sürekli takip etmiş oluyorsunuz. Bu ani tansiyon yükselmeleri tahmin edilemez olduğundan bu işaret öncü hipertansiyon atağının göstergesi olarak kabul ediliyor.

Manşon Sayısı (Manşet Sayısı)

Bu 3 modelde de üst koldan ölçüm yapabileceğiniz Small / Medium ve Large / X-Large premium manşet var. Burada eşler hedeflenmiştir. Doğru tansiyon ölçümü için Küçük / Orta manşet yaklaşık kol çevresi 22-32 cm, Büyük / Ekstra büyük manşet yaklaşık kol çevresi 32-42 cm olanlar için kullanılmalıdır.

Manşonu şişirme teknolojisi

Her 3 modelde rahat ve hızlı şişirme özelliği var.

Özetle;

 • İki adet Manşet (Manşon) 3 Modelde de var.
 • Profesyonel Doğruluk Onayı (ESH) 3 Model için var.
 • Kompak ve Taşıması Kolay 3 model için geçerli.
 • Ortalama İşlev BP6200 için 7 gün sabah ve akşam alınabilirken BP 6100 7 gün , BP 6000 de ise son 3 ölçümün ortalaması hesaplanıp gösterilebiliyor.   
 • Düzensiz Kalp Atışı Tespiti bu 3 tansiyon ölçer arasında  sadece BP 6200 de var.
 • Hafiza (Memory) Fonksiyonu BP 6200 modelinde 2 kullanıcıda son 60 ölçümü, BP 6100 modelinin her 2 kullanıcı için son 50 ölçümü BP 6000 ise yine son 2 kullanıcının son 40 ölçümü kayıt altına alınır. 
 • Yumuşak Şişirme Teknolojisi 3 modelde de var.
 • Dünya Sağlık Örgütü Tansiyon Seviyesi göstergesi bu 3 modelde var.
 • Birden Fazla Kullanıcı İçin Hafıza 3 modelde de kullanılabilmektedir.
 • Düşük Pil Göstergesi 3 modelde de standart.
 • Sabah Hipertansiyon Fonksiyonu bu 3 modelin sadece BP 6200 tansiyon ölçerde mevcut.
 • Otomatik Kendini Kapatma Özelliği üçünde de mevcut.
 • Garanti Süresi / Hizmet Ömrü (Yıl) üçünde de sırasıyla 2 ve 5 yıl.
 • Kutusundaki Pil Sayısı üçünde de standart. 4 Adet 1,5 Volt AA kalem pil kutusundan kullanıma hazır vaziyette çıkıyor.
 • Ekran Özellikleri 3 Ekranda LCD 
 • Seyahat Çantası 3 modelde de var.

Braun tansiyon aleti nasıl kullanılır? Braun ExactFit 5 BP 6200, Braun ExactFit 3 BP 6100 

Tansiyon ölçümü – Braun ExactFit 5 BP 6200 Koldan Ölçer Tansiyon Aleti Kullanımı – Video

Braun ExactFit 5 BP 6200 ile nasıl tansiyon ölçümü-yapılır
Braun ExactFit 5 BP 6200 ile nasıl tansiyon ölçümü-yapılır

 

Tansiyon ölçümü Braun BP 6100 Koldan Dijital Tansiyon Aleti Kullanımı – Video

Braun BP6100 Koldan Dijital Tansiyon Aleti Kullanımı
Braun BP6100 Koldan Dijital Tansiyon Aleti Kullanımı

Braun ExactFit 3 BP 6000 Koldan Ölçer Tansiyon Aleti Kullanımı birkaç ek özellik dışında aynıdır.

Braun ExactFit 3 BP 6100 Koldan Ölçer Tansiyon Aleti kullanımı ve Braun ExactFit 3 BP 6000 Koldan Ölçer Tansiyon Aleti kullanımı, Braun ExactFit 5 BP 6200 Koldan Ölçer Tansiyon Aleti kullanımı nerede ise aynıdır. BP6200 de fazladan Sabah Hipertansiyonu ve ikonu , ortalama alınırken hesaba dahil edilen ölçüm adedi daha fazla ve düzensiz kalp atışı saptayıcı vardır. Bu özellikler ekranda gösterilir.

C. Model – Braun ExactFit 3 BUA 6150 Üst Koldan Tansiyon Aleti

Braun BUA 6150 tansiyon ölcer resmi
Braun BUA 6150 tansiyon ölçer resmi
 • İki adet hassas manşet (S/M ve L/XL)
 • Hafıza işlevi 2 kullanıcı için 40’ar ölçüm kaydı (2 x 40)
 • Son 3 ölçüm ortalama fonksiyon
 • Daha rahat ölçüm için yumuşak ve sessiz şişirme.
 • Geniş düğmeler ve kolay okunabilen iyileştirilmiş LCD ekran.
 • Dünya Sağlık Örgütü tansiyon seviyesi göstergesi
 • Otomatik kendini kapatma özelliği
 • Düşük pil göstergesi
 • Düzensiz Kalp Atışı Tespiti.

Braun tansiyon aleti nasıl kullanılır? Braun ExactFit 3 BUA 6150 

Tansiyon ölçümü Braun ExactFit 3 BUA 6150 Koldan Ölçer Tansiyon Aleti Kullanımı – Video

Bu cihazın kullanımı da Braun ExactFit 3 BP 6100 Koldan Ölçer Tansiyon Aleti Kullanımı ile aynıdır. Lütfen Braun ExactFit 3 BP 6100 Koldan Ölçer Tansiyon Aleti Kullanımına bakınız. 

D. Model – Braun BAU5000 ExactFit 1 Üst Koldan Tansiyon Aleti

Bruan’un en basit modeli . 1 Adet 22-42 cm manşeti var. Ekranı biraz küçük. tansiyon aleti Braun BUA500 de, ekranda renklendirme olmadığı için tansiyonunuzu değerlendirebilmeniz için mutlaka normal ve yüksek tansiyon değerlerini bilmeniz gerekiyor. Büyük tansiyon 120 mm Hg küçük tansiyon 80 mm Hg değerlerinin altında olmalı.

 

Hafıza fonksiyonu
ExactFit 1 tansiyon ölçer, en son ölçümü otomatik olarak kaydeder. Hafızaya alma işlemi, diğer Braun’larda olduğu gibi ölçüm tamamlandıktan sonra otomatik olarak yapılmaktadır. Okumayı ekrana tekrar getirmek için cihaz kapalıyken en az 2 saniye güç düğmesini basılı tutunuz. Tüm ekran öğeleri görüntülendiğinde güç düğmesini bırakınız, sembolü ile birlikte son okuma ekrana gelir.

Braun tansiyon ölçüm aleti nasıl kullanılır? Braun BAU5000 ExactFit 1

Tansiyon ölçümüBraun BAU5000 ExactFit 1 Üst Koldan Tansiyon Aleti  ile tansiyon nasıl ölçülür?

Kullanımı için yukarıdaki Braun ExactFit 3 BP 6100 Koldan Ölçer Tansiyon Aleti Kullanım videosunu izleyebilirsiniz. Bu modele tak ve kullan modeli desek yanlış olmaz.

 

E. Model – Braun iCheck 7 BPW 4500 Bilekten Ölçer Tansiyon Aleti (yeni)

2019 yılındaki Braun’un bilekten tansiyon ölçen en yeni ve en gelişmiş modeli .

Braun iCheck 7 BPW 4500 Bilekten Ölçer Tansiyon Aleti Tanım Filmi:

Braun iCheck 7 BPW 4500 Bilekten Ölçer Tansiyon Aleti Tanım Filmi
Braun iCheck 7 BPW 4500 Bilekten Ölçer Tansiyon Aleti Tanım Filmi

Tansiyon ölçümü – iCheck 7 BPW 4500 Bilekten Ölçer Tansiyon Aleti ile doğru tansiyon ölçümü nasıl yapılır?

a)Oturun, rahatlayın, sabit durun, özellikle de ölçüm alacağınız kolunuzu kıpırdatmayın, hareket etmeyin ve konuşmayın. En yüksek düzeyde doğruluk için ölçümlerde sol bileğinizi kullanmanızı öneririz.

b)Monitörü sol bileğinize yaklaşık 1 cm uzağına şekildeki gibi takınız. Cihaz, bileğinizin iç kısmında olmalıdır. Manşeti sıkı olacak, ancak sıkmayacak şekilde cihazın cırt cırt bantıyla sabitleyin. Manşet ile bileğiniz arasında boşluk olmamalıdır.

c)Ölçümü başlatmak için Açma/Kapama düğmesine basın. Grafikli ekranda karşılama mesajından sonra ‘Kolay Yerleştirme Sistemi’ görüntülenir.(Konum Asistanı). Beyaz daire içinde hareketli bir nokta olarak görüntülenir.

d)Kolay Yerleştirme Sistemi’, (konum Asistanı) kolunuzu doğru konumda tutmanıza yardımcı olur. Beyaz noktanın daire içinde kalmasını sağlamak için kolunuzu yukarı aşağı hareket ettirin (bkz. Şekil 2). Nokta, daire içindeyse iCheck 7 cihazınız kalbinizle aynı seviyede demektir.

e)Doğru konum elde edildiğinde ölçüm otomatik olarak başlayacaktır. Ölçüm devam ederken hareket etmeyin ve konuşmayın. Not: Ölçümü kesmeniz gerekiyorsa istediğiniz anda Açma/Kapama düğmesine basabilirsiniz. Cihaz, ölçümü otomatik olarak iptal edecek ve manşet basıncını düşürerek kendini kapatacaktır.

Braun tansiyon aleti fiyatları ve satış noktaları

Braun Tansiyon ölçerler Medikal tıbbı cihaz sınıflamasına girmektedir. Bu yüzden buradaki yönetmeliğe uymak zorundadır. Bu yönetmelikte satış yapmak için yetki belgesi almaları gerekmektedir. Bu yetki belgesi ile satış yapılabilmektedir.

Şu anda piyasada

 • Eczanelerde,
 • Medikal mağazalarında
 • Yetki belgesi almış perakende noktalarında satılmaktadır 

Braun Tansiyon Cihazı Tavsiye Satış Fiyatları 2019

Braun firmasının deklere ettiği her ürünün bir tavsiye satış fiyatı vardır. Genel bilgi niteliğindedir. Satış noktaları bu tavsiye fiyatlarına uymak zorunda değildir. Braun ürün fiyatları değişiklik gösterir. Bu tavsiye fiyatlarını buraya yazmamdaki sebep bir fikrinizin olması. 

KDV Dahil Braun tansiyon ölçer tüketiciye satış tavsiye fiyatları: 

1. Braun ActivScan 9 BUA 7200 Koldan Ölçer Tansiyon Aleti (yeni) 1.199 TL
2. Braun ExactFit 5 BP 6200 Koldan Ölçer Tansiyon Aleti 649 TL
3. Braun ExactFit 3 BP 6100 Koldan Ölçer Tansiyon Aleti  569 TL
4. Braun ExactFit 3 BP 6000 Koldan Ölçer Tansiyon Aleti 469 TL
5. Braun ExactFit 3 BUA 6150 Koldan Ölçer Tansiyon Aleti  469 TL
6. Braun ExactFit 1 BUA 5000 Koldan Ölçer Tansiyon Aleti 379 TL
7. Braun iCheck 7 BPW 4500 Bilekten Ölçer Tansiyon Aleti  899 TL
8. Braun VitalScan3 BP 2200 Bilekten Ölçer Tansiyon Aleti  359 TL
9. Braun VitalScan1 BP 2000 Bilekten Ölçer Tansiyon Aleti 299 TL (braun tansiyon aleti en ucuz modeli)

Tabii ki piyasada sadece fiyattan bahsedilmiyor. Satış noktaları bu ürünlere taksitte yapmaktalar. 

Örneğin:

6 Mart 2019 tarihinde güncellediğim örnek fiyatlar.

  https://www.hepsiburada.com/braun/tansiyon-aletleri-c-26012174

Braun tansiyon aleti model fiyatları 2019
Braun tansiyon aleti model fiyatları 2019

Braun tansiyon aleti Teknosa fiyatı , Braun tansiyon aleti vatan fiyatı, Braun tansiyon aleti Media markt fiyatı farklılık gösterebilir . Hemen hemen hepsi müşteri çekmek için kampanyalar uygulamaktadır. 

Braun Tansiyon Aleti Müşteri Hizmetleri ve  Servis Ağı

Braun Tansiyon Aleti Tüketici Danışma Hattı:

0216 337 22 55

Servis Ağı: Braun Tansiyon Aleti Yetkili Teknik Servisleri İstanbul, Adana, Ankara, Antalya, Eskişehir, İzmir ve Sakarya’da olmak üzere 7 şehirde toplam 10 yetkili servisi vardır. Bu yetkili servislerin kontak bilgileri için BRAUN YETKİLİ SERVİSLERİ ni tıklayın.

Servis Garantisi sayesinde açıkçası Braun tansiyon aletinin yedek parçasını aramak, değiştirilmesini beklemek gibi ürün sahibini yoran iş yükü yok. Kaldı ki hastanın tansiyonunu ölçmesi lazım. Bu servis garanti nedir aşağıda açıkladım.

Braun Tansiyon Ölçer Garantisi

Braun tansiyon ölçerleri satın aldığınız an başlayan toplam 2 yıl ürün garantisi vardır. Hatalı kullanılmadığı sürece eğer cihazda bir arıza meydana gelirse ürün birebir değiştiriliyor.

Ayrıca ürünün 7 yıl servis garantisi var. Yani 2. yılın sonunda tansiyon ölçerin garantisi bittiğinde servis garantisi başlıyor. Servis garantisi ne demek? Ürün 6 yılda bozuldu. (Kullanıcı hatasından bozulması garantiyi devre dışı bırakıyor) Bozuk tansiyon ölçer sahibi muadil ürünü %50 indirimle alabiliyor. Tek yapması gereken Braun Tansiyon Aleti Müşteri Hizmetlerini aramak.

Not: Mutlaka Braun Tansiyon Ölçerleri ürünün yetkili satış noktalarından alınız. 

Braun Tansiyon Aletlerinde  Kalibrasyon

Braun’un el kitapçığında şu ifadeler yer alıyor. ” Bu cihaz, üretimi sırasında kalibre edilmiştir. Kullanım kılavuzuna uygun olarak kullanılması durumunda düzenli olarak kalibre edilmesine gerek yoktur. “

Kısaca ne zaman tekrar kalibre edilmesi gerektiği konusunda bir bilgi yok. Bu yüzden ara sıra eczane ya da doktorunuz tarafından tansiyon ölçümünüzü yaptırın ve evdeki ölçümlerle kıyaslayın. (Ek bir bilgi. Beyaz önlük sendromu dışarıda tansiyon ölçümü ile evde ölçülen tansiyonda fark olabilir. Dışarıda ölçülen tansiyon heyecandan daha yüksek çıkmaktadır. ) 

Kalibrasyon ihtiyacı doğduğunu düşünürseniz Braun Müşteri Hizmetlerini arayarak daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz. 

Tüm Braun Tansiyon Ölçer  Modellerinin Hata Kodları 2019

Braun tansiyon ölçerlerin modellerinin hata kodlarına ulaşmak (Braun bilekten tansiyon aleti error) için Braun tansiyon aleti hata kodlarına tıklayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here